„Vzrostlé túje byly z důvodu zasahování do ochranného pásma vysokého napětí skáceny a nahrazeny třiceti kusy tisů červených. Odstraněny byly i staré a nevzhledné lampy veřejného osvětlení,“ řekl Jaroslav Zezula z odboru životního prostředí a zemědělství, který má ve své kompetenci i starost o pomníky a válečné hroby. Úpravy si z městské kasy vyžádaly 79 tisíc korun.
Pietní místo se nachází na odlehlém místě poblíž trati Českých drah v Lískovci. Pomník pěti obětem fašismu - Josefa Lichnovského, Zdeňka Žáčka, Jana Ermise, Josefa Drozda a Bohumíra Janáčka, kteří zde byli veřejně oběšeni 3. září 1943 sestává ze tří částí. První tvoří pět žulových sloupů ve tvaru kvádru, na jejichž čelní straně je uchycena tabulka se jménem oběti. Druhá část památníku je tvořena velkým bludným balvanem, na kterém je vytesáno datum popravy a třetí část tvoří žulový kvádr umístěný na betonovém podstavci s připevněnou nápisovou deskou „Padli, abychom mohli žít“.
„Na území statutárního města Frýdek-Místek se nachází celkem 23 válečných hrobů a pietních míst. Město každoročně vynakládá finanční prostředky na zajištění pravidelné údržby 16 válečných hrobů a pietních míst, která zahrnuje úpravu zeleně, výsadbu květin a úklid okolí. V případě potřeby investuje také do oprav válečných hrobů a pietních míst, aby sloužily jako historický odkaz pro budoucí generace,“ doplnil primátor Michal Pobucký s tím, že o zbývajících 7 válečných hrobů a pietních míst pečují jejich vlastníci. Více informací ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV