Hradec Králové: Začíná topná sezona, myslete na ovzduší

18.10.2021 13:55 | Tisková zpráva

Lokální topeniště jsou jedním z největších znečišťovatelů ovzduší, a to hlavně z pohledu emisí tuhých znečišťujících látek. Domácnosti se podílejí na emisích pevných částic ze 78 %, u silně karcinogenního benzo(a)pyrenu dokonce z 98 %.

Hradec Králové: Začíná topná sezona, myslete na ovzduší
Foto: hradeckralove.org
Popisek: Pohled na historické náměstí v Hradci Králové

Dodržením zásad správného vytápění je možné dosáhnout výrazného snížení emisí. V kotli či kamnech je nutné používat pouze takové palivo, se kterým byl zdroj testován při uvádění na trh. Mezi nejčastější chyby ve výběru paliva patří spalování hnědého uhlí v litinových kotlích, které byly konstruovány pro černé uhlí nebo koks, případně nedodržení předepsaného maximálního obsahu vody v palivovém dřevě. Dále je to použití uhlí jiné zrnitosti nebo uhelných druhů, jejichž spalování je zákonem zakázáno.

Volba správného paliva a způsobu jeho spalování má významný vliv nejen na čistotu ovzduší, ale i na riziko vzniku požárů nebo znehodnocení spalovacího zařízení. „Ročně řešíme desítky požárů v komínových tělesech, bohužel jsme také svědky toho, že nám případy narůstají. Příčinou je nejčastěji špatná konstrukce spalinové cesty nebo zahoření sazí. Je třeba dodržovat lhůty pro pravidelné čištění spalinových cest. 3× ročně by měla proběhnout kontrola zařízení na pevná paliva, 2× ročně na kapalná a 1× ročně na plynná. Čištění můžeme provádět i sami, 1× ročně by však měl komín zkontrolovat kominík, který následně vydá revizní zprávu,“ říká mluvčí Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje Martina Götzová.

Bohužel stále někde dochází k nelegálnímu spalování odpadu. To vede zpravidla jen k malé finanční úspoře a kromě toho, že se jedná o porušení zákona, je to především nezodpovědné chování. Při spalování odpadu mohou vznikat a do ovzduší unikat nebezpečné látky. Někteří lidé spalují nejen zbytky plastů a papíru, ale také dřevěných výrobků znečištěných mořidly či barvami. Některé starší kusy dřeva mohou být ještě mořeny nebezpečnou rtutí nebo karcinogenními dehtovými látkami. Pokud je možné spalovat v kotli více druhů pevných paliv, je vhodné přizpůsobit volbu paliva situaci kvality ovzduší nebo rozptylovým podmínkám. Při zhoršených rozptylových podmínkách je třeba volit sušší a tvrdší dřevo, kusové uhlí nahradit uhelnými briketami, nejlépe kvalitními lisovanými dřevěnými briketami či koksem.

Při spalování kusového dřeva je nejvýznamnějším parametrem jeho vlhkost, kde vyšší vlhkost vede k vyšším emisím i ztrátám tepla. Na výměnu starého kotle za nový, šetrný k životnímu prostředí, mohou domácnosti využít tzv. kotlíkové dotace. Informace k této možnosti vám přineseme v některém z dalších vydání zpravodaje RADNICE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vyškov: Rozšiřování betlému pokračuje, povoz přepraví tři cestující

22:05 Vyškov: Rozšiřování betlému pokračuje, povoz přepraví tři cestující

Jeho narození je základem oblíbených zimních svátků a hraje důležitou roli v křesťanském liturgickém…