Školka hliník odevzdává do sběrny, za peníze pak pořizuje zeleň do areálu školky. „Na zahradě jsme vysadili několik okrasných dřevin a pořídili jsme krmítko pro ptáčky,“ upřesnila vedoucí školky Jiřina Sedláčková.
K třídění hliníku se připojují i pracovníci Magistrátu města Jihlavy, hliníkové odpady z pracoviště i ze svých domácností shromažďují na odboru životního prostředí. „Za minulý rok jsme hliníkovými odpady naplnili deset pytlů, celkovou hmotnost odhadujeme na šedesát kilogramů,“ uvedla pracovnice odboru životního prostředí Bohuslava Kolmanová. „Rádi bychom do budoucna zapojili do třídění i další školy a školky ve městě,“ doplnila Renáta Havlínová z téhož odboru. Statistika třídění a výkupu hliníku zatím není dokonalá, ale jedna z jihlavských sběren vykázala za rok 2011 necelých šest tun vykoupeného hliníku.
Hliník může třídit každý, sběrny ho vykupují (pozor – některé sběrny nevykupují tenkostěnný hliník, jako jsou například víčka od jogurtů či dalších potravin).
Jak poznat hliník
Návody, jak poznat hliník, jsou velmi jednoduché:
- pokud je výrobek (obal) z hliníku, po zmačkání se nevrací do původního tvaru. Někdy vás mohou zmást obaly, které jako hliník vypadají, ale ve skutečnosti jsou plastové (igelitové) nebo papírové – po zmačkání se vrací do původního tvaru
- druhý jednoduchý návod platí především pro plechovky. Pokud je plechovka z hliníku, nedrží na ní magnet. Velká většina plechovek na nápoje už je dnes hlinková. Pokud je plechovka ze železa, drží na ní magnet – třeba magnetka ze dveří ledničky
- do třetice – hliníkový obal by měl být označen symbolem tří šipek kolem čísla 41, nebo označením ALU
Několik důvodů, proč třídit hliník:
- 1 kg recyklovaného hliníku uspoří 8 kg bauxitu, 4 kg chemikálií a 14 kWh elektřiny - recyklací hliníku se ušetří až 95%(!) energie spotřebované při prvotním získávání z rudy bauxitu
- např. hliníková plechovka může být 100 procentně a opakovaně recyklovaná – nevzniká žádný odpad
- k výrobě plechovky z recyklovaného materiálu postačí 5% energie ve srovnání s prvotní výrobou
- 1 kg recyklovaného hliníku uspoří 20 kg skleníkových plynů
- jediná recyklovaná hliníková plechovka uspoří energii potřebnou k třem hodinám provozu počítače
Co hliníkového lze sbírat:
- nápojové plechovky; použité (čisté) fólie od jogurtů, termixů, rybích salátů, sýrů; šroubovací uzávěry (nekorunkové) od alko i nealko nápojů; obaly od paštik; tuby od léčiv, barev na vlasy apod.;
- fólie z čokolád; sprejové nádobky; hliníkové nádobí a příbory (např. papiňáky, ešusy, vidličky, lžíce, nikoli však nože); žaluzie; plechy; soudky; konve; stanové konstrukce; lehátka apod.
Co nesbírat:
- fólie spojené s papírem a plastem (obaly od žvýkaček, vnitřní obal cigaretové krabičky, pytlíky od kávy, polévek, obaly od sušenek, arašídů, mražených krémů, obaly od trvanlivého mléka v krabicích); nádoby nebo jiné předměty kombinované s železnými či jinými prvky apod.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jihlava.cz