alší tři Kameny zmizelých připomínají tragický osud jedné z jihlavských židovských rodin během druhé světové války. Umístěny jsou na chodníku v ulici Seifertova 13 u vily, kde rodina naposledy žila před deportací do koncentračního tábora.
Kameny, kterým se říká také Stolpersteine podle projektu německého umělce Guntera Demniga, jsou věnovány matce a dvěma synům rodiny Spitzerových – Anně, která zahynula v Lodži, Theodorovi, který zemřel v koncentračním táboře Kaufering u Dachau a Ferrymu, který zahynul v koncentračním táboře v Poznani.
Vila, kterou rodina zakoupila v 30. letech minulého století, je v současnosti sídlem jihlavského sboru Evangelické církve metodistické, jejíž je členkou i Eliška Kubíková. Právě ona se o umístění Kamenů zmizelých v ulici Seifertova nejvíce zasadila. O tom, jak se o osudu rodiny Spitzerových dozvěděla i kolik dalších míst s Kameny zmizelých v Jihlavě je, se dozvíte v rozhovoru, který s bývalou ředitelkou jihlavské zoologické zahrady připravujeme do listopadových tištěných Ježkových očí.
Projekt Farnosti Evangelické církve metodistické v Jihlavě „Příběh jihlavské židovské rodiny v 1. pol. 20. století“ k uspořádání kulturního programu a instalace „Kamenů zmizelých“ k uctění památky obětí holocaustu, členů jihlavské židovské rodiny Spitzerových byl podpořen statutárním městem Jihlava dotací ve výši 30 000 korun v rámci programu Podpora malých kulturních projektů 2024.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV