Ve středu 6. října 2021 zasedla v Kladenském zámku porota v čele s architektem Davidem Vávrou. Z došlých soutěžních návrhů vybrala nejen vítěze letošního ročníku, ale ocenila i další návrhy. Slavnostní vyhlášení oceněných prací se následně konalo 3. listopadu 2021 v obřadní síni kladenské radnice. Spolu s již zmíněným architektem Davidem Vávrou v porotě zasedli např. Ondřej Rys, radní pro rozvoj města, František Műller, městský architekt, Irena Veverková, historička, Olga Lebedeva, vítězka posledního ročníku, Petra Melčová, náměstkyně primátora, či Zdeněk Slepička, tajemník magistrátu. Soutěž je za podpory České komory architektů určena jak studentům běžné, tak krajinářské architektury, kteří v době vyhlášení soutěže nedosáhli věku třiceti let. Již tradičně bylo úkolem soutěžících vypracovat urbanistické, architektonické nebo projektové studie lokality či objektu na území města Kladna.
„Studenti architektury řešili, jak zvelebit objekt takzvané stodoly. Jde o původně barokní stavbu, jež byla součástí hospodářského a správního areálu města. Blízký Kladenský zámek a jeho zahrada jsou oblíbenými místy občanů, konají se zde kulturní akce, probíhají svatební obřady. V zámku se nachází malá galerie i několik stálých expozic. Nyní především muzeum zaměřené na kladenského rodáka Zdeňka Milera,“ přiblížil letošní zadání Ondřej Rys, radní města Kladna pro rozvoj.
Stodola byla před přibližně 25 lety pronajata soukromému provozovateli, který zajistil její rekonstrukci a proměnil ji v prostor vhodný k pořádání kulturních akcí a koncertů. Tato činnost však postupně slábla, v posledních letech byla v objektu provozována diskotéka. Záměrem zadání architektonické soutěže bylo především zachování podstaty památkově chráněného objektu, který obsahuje velkorysý halový prostor zastřešený původním barokním krovem.
Jednohlasně zvítězil návrh studenta FA ČVUT Matouše Pluhaře. Druhé místo vybojoval návrh Jany Watersové, třetí návrh Ondřeje Pecháčka. Zvláštní ocenění udělila porota návrhu Pavly Zelenkové. Hlavní cenou pro vítězného studenta je dvoutýdenní pobyt v Japonsku, spojený s prohlídkou staveb architekta Raymonda a návštěvou ateliéru Raymond Architectural Design Office. Zároveň primátor města Mgr. Milan Volf finančně odmění autory návrhů, které se umístily jako druhé a třetí.
„Jestli má být studentská soutěž místem, kde se projevuje odvaha, pak se tento projekt trefil nejen do širokých hranic vkusu poroty, ale je i nadčasovým dialogem s osobností Antonína Raymonda, který proslul radikálností, nekompromisností a bojovou odvahou.“ Tato slova Davida Vávry vystihla podstatu nejen vítězné práce, ale i celého 6. ročníku studentské soutěže O cenu architekta Antonína Raymonda.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV