„Mnoho lidí stále považuje globální problémy, jako je například postupné oteplování klimatu, za něco imaginárního, co se nás moc netýká. Opak je však pravdou, a proto by se všichni měli chovat v duchu motta Mysli globálně, jednej lokálně. Každý by si měl uvědomit, že svými každodenními činnostmi ovlivňuje stav naší planety a jeho udržitelnost pro budoucí generace. Každý z nás má svůj díl zodpovědnosti a občas stačí skutečně malý krůček k tomu, abychom změnili svět k lepšímu,“ uvedla koordinátorka projektu Zdravé město Kopřivnice Ivana Holubová.
A právě podpora tohoto smýšlení byla cílem nedávno ukončeného projektu Kopřivnický Globus (GLOBálně, Udržitelně a Spolu). V rámci něj proběhlo několik kampaní a osvětových akcí pro veřejnost, ale také vzdělávání zaměřené na žáky místních škol.
„Lektorka navštěvovala školní družiny, kde dětem při tvoření různých výrobků nenásilnou formou přibližovala témata projektu. Například povídání o vodě doprovázelo drátkování kapky vody, diskuze o jídle a jeho původu končily tvorbou mandaly ze semínek a luštěnin. Děti si svůj výrobek odnesly domů, kde si mnohdy o zážitku z družiny popovídaly s rodiči či sourozenci, takže osvěta se šířila dál,“ popsala Ivana Holubová aktivitu Hravě o globálních tématech, která předcházela vytvoření stejnojmenné výstavy.
Celkové náklady ročního projektu Kopřivnický GLOBUS přesály 190 tisíc korun, přičemž více než polovinu pokryla dotace z Moravskoslezského kraje. V letošním roce by město v dobrovolných aktivitách v oblasti udržitelného rozvoje rádo pokračovalo a opět požádá kraj o dotační podporu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV