Lanškroun na cestě ke snižování množství odpadu

22.02.2022 12:09 | Tisková zpráva

V současné době se v České republice skládkuje 48?% odpadů. Tendence je ale jasná: skládkování postupně omezovat, až téměř vypustit.

Lanškroun na cestě ke snižování množství odpadu
Foto: lanskroun.eu
Popisek: Renesanční radnice v Lanškrouně

Velký bič nachystala Evropská unie, která svými odpadovými směrnicemi stanovila jasné a přísné cíle. Do roku 2035 navýšit recyklaci komunálních odpadů na 65 % a snížit skládkování komunálních odpadů na 10%. 

Druhý tlak způsobuje česká legislativa. Od 1. ledna 2021 začal platit nový odpadový zákon, který městům i obcím radikálně navyšuje poplatek za ukládání směsného komunálního odpadu (SKO) a velkoobjemového odpadu (VO) na skládku. V současné době platí města a obce 500 Kč za každou tunu SKO a VO. Při nesplnění skládkovacích limitů (190 kg/občan v roce 2022) se poplatek navyšuje na 900 Kč za každou tunu navíc. V průběhu následujících let se tato částka může vyšplhat až na 1 850 Kč.

Město Lanškroun se k této problematice postavilo tak, že navázalo spolupráci se společností JRK, která má v oblasti odpadového hospodářství bohaté zkušenosti. Cílem této spolupráce je evidence vyprodukovaného odpadu ve městě a snaha zlepšit odpadového hospodářství. Místostarosta města Miloš Smola říká: „Pevně doufám, že díky nově zaváděné evidenci směsného komunálního odpadu dosáhneme vyšší efektivity odpadového hospodářství. Budeme tak moci lépe reagovat na zvyšující se náklady v oblasti odpadového hospodářství i na změny legislativy. Celý tento proces se ale neobejde bez spolupráce obyvatel města.“

Odpady v Lanškrouně

Každý občan v našem městě průměrně vyprodukuje 210 kg SKO a VO za rok, čímž přesahujeme zákonné limity a pokud se nic nezmění, nevyhneme se zvýšenému poplatku za překročení stanoveného množství. V dalších letech to nebude lepší – limity se snižují a poplatky zvyšují. Pokud se množství vyprodukovaného SKO a VO nezmění, budeme platit stále více. Za pouhé dva roky limit klesne na 170 kg/občan/rok a každá tuna navíc nás vyjde na 1 250 Kč.

Toto drastické zdražování se pak může promítnout i do poplatků za odpady u samotných občanů. Proto je v zájmu každého z nás uchopit do rukou tu jedinou zbraň, kterou máme – snížit objem SKO a VO v našem městě. Toho docílíme tím, že budeme vytvářet méně odpadu a začneme pořádně třídit.

Míra třídění v našem městě dosahuje 48 %, podle nového zákona o odpadech ale musíme v roce 2025 vytřídit 60 % odpadů. Je proto před námi ještě dlouhá cesta, na které se musí podílet každý z nás.

Evidence SKO

Víme, že změna nestojí jen na občanech, a tak jsme se rozhodli zavést jednotlivé kroky, které nám pomohou udržet odpadové hospodářství pod kontrolou. Jako první krok ke změnám proto spouštíme evidenci SKO. Všechny nádoby se označí speciálními RFID čipy, které se při svozu automatickým systémem načtou do evidenčního systému, kde se následně propíší informace o domácnosti, druhu odpadu a jeho množství.

Tyto informace pak využijeme ke zlepšení našeho odpadového hospodářství, čímž můžeme ušetřit nemalé peníze a investovat je do jiných oblastí.

Jak se zapojit do evidence a co to pro občana znamená?

Chtěli bychom Vás požádat o co největší spolupráci, díky které můžeme začít co nejdříve. Je důležité, abyste poctivě vyplnili dotazníky, které najdete v městských novinách, v tištěné podobě jsou k dispozici v infocentru nebo můžete využít online dotazník, který naleznete výše.

Na základě těchto údajů bude každá nádoba označena čipem. Dotazníky (v tištěné podobě) odevzdávejte nejpozději do 31. 5. 2022. Můžete zvolit jedno ze tří sběrných míst. Infocentrum Lanškroun, pokladnu finančního odboru nebo podatelnu městského úřadu.  Od dubna se začnou  nádoby u jednotlivých domácností z prvních dotazníků fyzicky označovat.

O dalších krocích vás budeme informovat v dalších číslech městských novin a na webových stránkách města. Děkujeme všem občanům za spolupráci a těšíme se na společné budování města s minimem odpadů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Budoucnost

Vážený pane Bartoši, dokázal jste nevídané a podle mě jste jeden z nejlepších politiků u nás. Zajímalo by mě, co máte v plánu dál? Funkci předsedy jste složil. Zůstanete ale i nadále v politice? A neuvažoval jste o kandidatuře na prezidenta?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přerov: Město chce podpořit tři studenty stomatologie

10:34 Přerov: Město chce podpořit tři studenty stomatologie

Letos v dubnu vyhlásil Přerov stipendijní program na podporu dvou budoucích zubních lékařů, kteří bu…