Na portálu ZDE přinášíme malou ochutnávku toho, co tu milovníky unikátní destinace v dobrém slova smyslu čeká, a co by tudíž neměli minout.
Do centra luhačovických lázní se dostane každý, i méně znalý, snadno a minout jej prakticky nemůže. Horké dny přímo svádějí k osvěžení. K tomu zlehka slouží i zdejší fontány.
Jedinečná, i když ne největší, se nazývá Bruselská. Najdete ji pod lázeňským Domem Bedřicha Smetany. Má mimořádně zajímavý původ. Coby dílo architekta Jana Kavana nejdříve posloužila a přispěla k velkému úspěchu tehdejšího Československa na Světové výstavě EXPO 1958 v belgickém Bruselu. Po dvou letech se pak fontána přesunula právě do Luhačovic. A je jejich málo nápadnou, ale o to příjemnější „dominantkou“ už přes šedesát let.
Větší a častěji navštěvovaná je velká fontána umístěna v samém srdci lázní mezi ikonickými objekty, tedy nedávno dokonale opravenou kolonádou a stejně pro Luhačovice nepostradatelným Společenským domem. V parných dnech, ale nejen tehdy, tento symbol Luhačovic minout prakticky nejde. Průhledy vodní tříští doplňuje vlastně všudypřítomná duha a je nasnadě, že se tu dá báječně ochladit.
Společenský dům má i jinou pozoruhodnost. Počátkem roku 2009 se tu uskutečnila takzvaná ministriáda, setkání šéfů resortů práce a sociálních věcí sedmadvaceti evropských zemí. Jen výjimečně se na území České republiky konala rozsahem podobně grandiózní akce. Jen pro vysvětlení, Česká republika tehdy předsedala Evropské unii.
Luhačovická kolonáda je dnes zřejmě největším lákadlem i pro ty, kteří tu nebydlí a neléčí se. Před nedávnem ji po náročné rekonstrukci otevírali na konci roku 2019. Pravda je, že své zlaté časy začíná zažívat až v létě roku 2021. Brzy po otevření totiž přišla celosvětová pandemie a návštěvnost Luhačovic včetně jejich hlavní lázeňské tepny značně ochabla. Teď stojí za pořádné vychutnání, stejně jako prameny, jimiž je obklopena.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.