Na dotazy odpovídali zástupci Národní knihovny ČR a Krajské vědecké knihovny v Liberci, představitelé Libereckého kraje a také zástupci velkých měst, jejichž knihovny mohou jít příkladem. Za město Liberec se panelové diskuze zúčastnil náměstek primátora pro školství, sociální věci a kulturu Ivan Langr.
V úvodní části vystoupil s krátkou prezentací ředitel Knihovnického institutu Národní knihovny ČR Vít Richter, který mj. mluvil o tom, jak se české knihovny vyrovnávají s nástupem digitální doby a nakolik plní svou společenskou funkci. „Statistiky nám například ukazují, že 57 % čtenářů čte knihy i v elektronické podobě, nebo jenom v elektronické podobě. V tomto ohledu se stáváme hybridními čtenáři. Další zajímavostí je, že více než polovina českých knihoven stále pouze půjčuje knihy a nenabízí kulturní a vzdělávací akce. To se samozřejmě týká hlavně menších knihoven,“ konstatoval Vít Richter, který zmínil také žalostné platy knihovníků. „Spousta zaměstnanců knihoven má vysokoškolské vzdělání a musí mít přehled a znalosti v mnoha oblastech. Navzdory tomu 93 % českých knihovníků nedosáhne na průměrnou mzdu,“ doplnil Vít Richter.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV