Odborná porota posuzovala u každého z projektů několik faktorů. Od objemu investic, přes cenu úspor až k celkovému konceptu. Všechny projekty jsou něčím specifické a každý z nich skvěle ukazuje, jak správně modernizovat budovy a snižovat jejich energetickou náročnost.
„Statutární město Liberec je unikátní projekt, který členové poroty hodnotili vysoko kromě objemu investic a počtu objektů i za koncepční přístup, který je v souladu s Paktem starostů a primátorů z roku 2016. Opatření zároveň korelují s Akčním plánem udržitelné energetiky a klimatu, který byl naposledy aktualizován v roce 2022,” říká Radim Kohoutek, výkonný ředitel Asociace poskytovatelů energetických služeb.
Statutární město Liberec realizuje projekt modernizace energetického hospodářství. Projekt zahrnuje celkem 36, respektive 34 objektů (pozn. Veřejná zakázka byla vypsána na 36 objektů, ale na základě dalších propočtů a jednání město bude realizovat EPC projekt na 34 městských budovách s převahou škol a školek) a investice do něj dosáhnou 590 milionů korun.
„Zvolit EPC projekty k revitalizaci městských objektů jsme se rozhodli pro jejich komplexnost, kdy v sobě integrují stavební i technologická opatření a kromě energetické úspory zvyšujeme i celkový komfort budov. Vedle úspor byly důležitým faktorem při rozhodování i dotace. Pro složitou přípravnou fázi projektu jsme využili program ELENA. EPC projekty vnímám jako důležité nejen z hlediska energetické a ekonomické úspory, ale i udržitelnosti,“ říká náměstkyně libereckého primátora pro strategický rozvoj a dotace Šárka Prachařová.
Smluvně zaručené úspory energie budou činit nejméně 12,5 milionů korun každý rok po dobu účinnosti smlouvy, což je 10 let. To se s ohledem na objem investic může zdát málo, je ale třeba si připomenout, že i v projektech EPC ne všechna realizovaná opatření musí patřit do kategorie “úsporná” a nutně mít tzv. ekonomickou návratnost. V současné době totiž zadavatelé řeší v rámci projektů EPC také zanedbanou údržbu, zajištění bezpečnosti a zvýšení komfortu pro uživatele budov.
„Projekt má obrovský potenciál, zahrnuje jak dotační, tak nedotační opatření. Primární jsou v projektu energetické úspory a realizace dlouhodobě odkládaných investic města, nicméně projekt cílí i na plnění strategických cílů statutárního města Liberce. Jako jediné město v České republice jsme součástí mise EU pro 100 klimaticky neutrálních a chytrých měst do roku 2030 a máme ambici stát se do roku 2030 klimaticky neutrálním, odolným a přívětivým městem,” říká Dana Vorlová, vedoucí oddělení administrace projektů odboru strategického rozvoje a dotací města Liberce.
Vítězný projekt Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně počítá s modernizaci 19 objektů. Investice do projektu dosáhnou 814 milionů korun a očekávané roční úspory činí 50 milionů korun. Město Hodonín, které se umístilo na třetím místě, modernizuje 22 objektů. Investice do projektu je 100 milionů korun a očekávané roční úspory budou nejméně 11 milionů korun.
EPC (Energy Performance Contracting) je celosvětově zavedené označení pro Energetické služby se zárukou úspor. Jednou z jejich výhod je, že stát, kraje, obce či firmy mohou realizovat energeticky úsporná opatření s nulovými počátečními investicemi a splácet je až z budoucích garantovaných úspor.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV