Na práci týmu vedeném archeologem a vedoucím historického oddělení Severočeského muzea v Liberci Petrem Brestovanským se byla ve čtvrtek podívat primátorka Martina Rosenbergová s náměstkem Lukášem Martinem.
„Jsem rád, že se vedení města o historii Liberce zajímá. Zájem projevili poprvé za 18 let, co tuto práci dělám. Návštěva paní primátorky mě proto velmi potěšila. Liberec má velmi zajímavou historii a věřím, že bude zviditelněná," uvedl Petr Brestovanský po setkání v Martinou Rosenbergovou a Lukášem Martinem
Bitva u Liberce proběhla 21. dubna 1757. Ranění z bitvy byli sváženi na Nerudovo náměstí, kde vznikl polní lazaret. Felčaři se o raněné vojáky starali minimálně ještě rok poté a zemřelé pohřbívali pod zem. Kvůli šíření infekcí pak hroby zasypávali vápnem.
V té době propukla epidemie skvrnitého tyfu, proto jsou dnes pod náměstím stovky vojáků - umírali nejen na následky zranění ale i kvůli infekční chorobě. „Odhadujeme, že tady může kolem tisíce pohřbený. Díky jílu jsou kostry a artefakty velmi dobře dochované a my můžeme určit, co tehdy jedli, odkud vojáci byli a další detaily," vysvětlil unikátnost nálezu Petr Brestovanský.
Při různých výkopových pracích se celkem našla asi padesátka koster. Dnes je Nerudovo náměstí nejdochovalejším pohřebištěm Sedmileté války v Čechách a možná i ve střední Evropě. Liberec se tak zapsal do učebnic dějepisu.
Více o Liberci ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: liberec.cz