Návštěvníci viděli kolekci batikovaných triček. Textilie přitom byly barveny výhradně přírodními barvivy, jako výtažky z rostlin nebo koření. Nechyběly ani sukně, topy a hedvábné, ručně vyšívané šátky. Letní pestrobarevné šaty byly ušity z biobavlny, která není chemicky ošetřována, je ručně sbírána, a tím pádem poskytuje zaměstnání více lidem. Nechemicky ošetřená bavlna roste sice pomaleji, ale o to lepší je její kvalita. K vidění byly i šaty vytvořené metodou „block print“, tedy technikou ručního potisku bavlny. Je založena na oživení starodávného řezbářského umění a tiskařství, které vyžaduje zručnost a přesnost řemeslníků.
Fairtradové oblečení značky Nomads zapůjčila společnost ONA Fair. Společnost vznikla z praktické potřeby nejen se férově najíst, ale také se férově obléknout. Účastníci přehlídky měli možnost vidět modely ušité v severozápadní části Indie, v oblasti zvané Rajestan. Přestože byly navrženy pro Evropany, nezakryly v sobě prvky indického původu. Šperky, které předvedly modelky, byly vyrobeny ručně a výnosy z prodeje přímo pomáhají v chudých komunitách.
Po přehlídce následovala v knihovně vernisáž výstavy Supermarket SVĚT. Až do srpna lidé mohou zhlédnout velkoformátové fotografie z afrického Malawi, jejichž autorem je německý fotograf Ki?na Ho?ng L? . Nabízí jiné pohledy na naše nákupy. „Cílem je vytvoření prostoru, který povede k uvědomění, že produkty, které kupujeme, mají nezamýšlené dopady na lidi a životní prostředí jinde ve světě,“ uvedla Marcela Trejbalová, projektová manažerka Městského úřadu v Litoměřicích.
Vernisáž výstavy spojená s módní přehlídkou byla jedním z výstupů mezinárodního projektu Aware&Fair, jehož je město Litoměřice partnerem. „Litoměřice jsou spolu se Vsetínem prvním fairtradovým městem v České republice. Podporou „férového obchodu“ dáváme pěstitelům, řemeslníkům a zaměstnancům v rozvojových zemích příležitost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek,“ připomněl myšlenku Fair tradu, který nepřipouští dětskou práci, ani nadměrné zatěžování životního prostředí a netoleruje diskriminaci, starosta Ladislav Chlupáč.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: litomerice.cz