Louny sečou trávu způsobem šetrnějším k životnímu prostředí

13.05.2024 10:04 | Tisková zpráva

Jak pomoci k zadržení vody v půdě a v boji se suchem, je otázkou a pro města naléhavou výzvou. Kvůli klimatickým změnám Louny přehodnotily přístup v údržbě travnatých ploch. Od května se proto seče tráva v určitých lokalitách takzvanou mozaikovou – etapovou sečí.

Louny sečou trávu způsobem šetrnějším k životnímu prostředí
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: Louny

„Klimatické změny, které se projevují nepravidelnými dešťovými srážkami, kterých je čím dál méně, zato naopak přibývá dní suchých, nás přivedly k aplikaci tzv. mozaikové – etapové seče. Jde o přístup k údržbě travních ploch, který je šetrnější k životnímu prostředí,“ uvedl tajemník Městského úřadu Louny Michael Straka.

Za tímto účelem Louny určily několik ploch, o které se alternativním způsobem budou starat. „Mozaiková seč znamená, že se vysekají jen místa podél chodníků a cest. Zbytek se nechá volně růst. Nesečené a sečené plochy budou během sezóny střídány,“ řekl mluvčí radnice Marcel Mihalik. „Primárně chceme krajině pomoct, toto je odborníky doporučovaná cesta,“ dodal mluvčí.

Mozaiková – etapová seč trávníku je k přírodě šetrnější než plošné sekání travních ploch. „Ponecháním vyšších travních porostů pomáháme zadržení vody v půdě, nedochází tedy k jejímu přílišnému vysoušení a napomáháme lepšímu zachycování dešťové vody při případných extrémních srážkách. V neposečeném porostu zůstanou rostliny, jež poskytnou potravu a úkryt hmyzu, plžům a obojživelníkům, kterých ve městech dramaticky ubývá,“ doplňuje vedoucí odboru komunitního rozvoje a participace Petra Kotková.  Méně sečené trávníky jsou také vhodným prostředím i potravou pro další řadu živočichů, jako jsou ježci, drobné ptactvo, kuny. Přispívají k vyšší biodiverzitě.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Karlovy Vary: Navrhněte dobrovolníky na cenu Křesadlo

13:43 Karlovy Vary: Navrhněte dobrovolníky na cenu Křesadlo

Znáte ve svém okolí člověka, který dobrovolně věnuje svůj čas a sílu veřejně prospěšné činnosti? Nom…