Hodnocení jednotlivých tras a objektů provádějí přímo zdravotně postižení. „V rámci projektu spolupracujeme s Centrem pro integraci osob se zdravotním postižením Královéhradeckého kraje a TyfloCentrem v Hradci Králové. Nikdo jiný není samozřejmě schopný popsat autobusovou zastávku pro nevidomého lépe než právě nevidomý,“ řekla Anna Maclová, náměstkyně primátora zodpovědná za oblast sociálních věcí. „Hodnocení jednotlivých úseků a míst ale neslouží jen lidem se zdravotním postižením, případně hůře mobilním a orientujícím se seniorům či rodinám s kočárky, ale je důležitým zdrojem informací a podnětů pro zapracování potřebných úprav v nově připravovaných investičních projektech s cílem co nejvíc minimalizovat uvedené bariéry dle možností architektury i v dalších částech města,“ doplnila Maclová.
Projekt Bezbariérový Hradec již od roku 2013 mapuje území města a průběžně doplňuje nové trasy pro pěší či budovy ve městě s charakteristikou jejich dostupnosti právě pro hendikepované. Jeho součástí je speciální mapa, webová stránka přizpůsobená pro nevidomé s textovými popisy všech mapovaných prvků, CD-ROM s audionahrávkami pro nevidomé a tištěná brožura s hodnocením vybraných tras a objektů z hlediska bariérovosti.
V současnosti mapa obsahuje oblast centra města a dál pak směrem k hlavnímu nádraží, autobusovému terminálu a k úřadu práce, areál fakultní nemocnice, Pospíšilovu třídu až k Poliklinice II na Slezském předměstí, okolí polikliniky ve Foerstrově ulici nebo trasu z centra města ke koupališti Flošna a na fotbalový stadion. „Loni se podařilo zmapovat okolí Brněnské a Benešovy třídy, letos by se mapa mohla rozšířit o vybrané trasy v Malšovicích směrem do městských lesů,“ řekl Marek Šimůnek, vedoucí sociálního odboru hradeckého magistrátu.
Nyní je na území města zmapováno 264 úseků v celkové délce 27,3 kilometrů, 148 budov jako jsou úřady, zdravotnická zařízení, školy, obchody, restaurace a další občanská vybavenost. Celkem 165 přechodů pro chodce je v mapě popsaných pro nevidomé, 114 jich hodnotili vozíčkáři. Ve městě je necelých 400 zastávek městské hromadné dopravy, 55 z nich je zmapováno pro zdravotně postižené.
Autobusy a trolejbusy městského dopravního podniku jsou kompletně nízkopodlažní, tedy přizpůsobené pro lepší nástup vozíčkářů. Hendikepovaným Hradečanům nebo návštěvníkům města je k dispozici 13,5 kilometru v městských lesích, in-line tratě s asfaltovým povrchem, který je vhodný pro vozíčkáře, mají dalších 17 kilometrů.
Kompletní informace k projektu Bezbariérový Hradec jsou na http://www.hradeckralove.org/hradec-kralove/bezbarierovy-hradec. Připomínky a náměty k mapování mohou lidé posílat na bariery.hk@mmhk.cz.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV