Celkovou úpravou projde vnitroblok na severním sídlišti v prostoru mezi bytovými domy Jana Palacha 1107 - 1112 a 17. listopadu 1331 - 1334. Město při plánování projektu vycházelo z adaptační strategie na změnu klimatu, kterou si s podporou z Norských fondů nechalo zpracovat v roce 2021. Ze získaných dat mimo jiné vyplývá, že jednou z nejzranitelnějších lokalit při vlnách sucha a horka na území katastru města je právě severní sídliště.
Právě grantem z Norských fondů bude spolufinancován i tento projekt. „Výše podpory je více než 9,5 milionu korun a příspěvek Státního fondu životního prostředí České republiky přesahuje 1,6 milionu korun,“ upřesnil první náměstek primátora Jiří Bouška.
Revitalizace zahrnuje celkovou úpravu prostoru, osazení nové zeleně, vytvoření vodních prvků, dětského hřiště a dalšího mobiliáře. Vnitroblok díky úpravám získá přívětivější tvář, bude atraktivnějším místem pro trávení volného času a v celé lokalitě dojde ke snížení rizik spojených s klimatickými změnami v dalších desítkách let.
Na zpracování projektové dokumentace navázalo zadání veřejné zakázky. Vybraný dodavatel s nejnižší nabídkou zrealizuje projekt za cca 22,8 milionu korun, což je téměř o 2,5 milionu korun méně, než se původně předpokládalo. Prostředky z Norských fondů a Státního fondu životního prostředí tedy pokryjí takřka polovinu nákladů.
Norské fondy přispívají ke snižování hospodářských a sociálních rozdílů v Evropském hospodářském prostoru a posilují vzájemné vztahy mezi Norskem a Českou republikou. Od roku 2004 podpořily v České republice přes 1700 projektů za více než 11 miliard korun.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV