Podle vedoucího zařízení Richarda Hanuse to ale rozhodně neznamená, že by lidí, kteří zneužívají nelegální návykové látky, v regionu dramaticky přibývalo, mění se pouze situace na místní drogové scéně. Nárůst počtu klientů přikládá Hanus také rozšíření poradenských činností centra a dobré pověsti, které se zařízení mezi uživateli drog těší. „Zastavení dlouholetého nárůstu počtu uživatelů závislých na buprenorfinu souvisí se situací na pražské scéně, kde zvyšování cen na černém trhu reaguje na omezení činnosti některých lékařů, předepisujících substituční látku bez zajištění psychosociální terapie. Po represivních zásazích v roce 2010 se navíc na Mladoboleslavsku obnovila síť výroby a distribuce pervitinu, na níž se navázali kromě dlouholetých klientů i noví, mladší uživatelé pervitinu, kteří začínají vyhledávat naše služby, zejména výměnný program,“ říká Richard Hanus ke změnám na mladoboleslavské drogové scéně a také změnám ve skladbě klientů centra a nárůstu jejich počtu.
Změnami ale prochází také samotné K-centrum Mladá Boleslav, nejvytíženější výměnný program pro uživatele drog ve Středočeském kraji (v roce 2011 uživatelům drog vyměnilo a bezpečně zlikvidovalo 92 tisíc použitých injekčních stříkaček), což je podle vedoucího dalším výrazným faktorem, proč se pracovníkům zařízení daří do služeb navazovat nové klienty. „V K-centru došlo k personální obměně týmu, projasnění pravidel a zlidštění přístupu ke klientům, stávající klienti o nás dobře hovoří na scéně, přivádějí do našich služeb další uživatele drog. Noví klienti přibyli také zavedením poradenské ambulantní sekce poskytující rodinné poradenství, rodinnou terapii, ambulantní léčbu a podporu v abstinenci. Většina těchto lidí jsou uživatelé pervitinu a marihuany,“ vysvětluje Richard Hanus.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mb-net.cz