Mladá Boleslav: Unikátní databáze sbírá data o vysazených stromech

01.02.2024 19:06 | Tisková zpráva

Iniciativa Sázíme budoucnost rozvíjí už od roku 2019 unikátní databázi stromů vysazených do české krajiny a měst. Nový strom sem může registrovat každý. Přispěje tak k rozšíření cenné databáze a aktivně podpoří udržitelnou budoucnost.

Mladá Boleslav: Unikátní databáze sbírá data o vysazených stromech
Foto: mb-net.cz
Popisek: Hrad uprostřed města Mladá Boleslav

Vedoucí iniciativy, Anna Poledňáková, vysvětlila její poslání slovy: „Cílem iniciativy Sázíme budoucnost je vrátit život do naší krajiny a zvýšit povědomí široké veřejnosti o významu zeleně v krajině z hlediska stability a udržitelnosti ekosystémů. Stromy jsou klíčové jak pro zachování a rozvoj biodiverzity, tak pro adaptaci na změnu klimatu. Jsou naší nejúčinnější klimatizací. Zaregistrujte na webu sazimebudoucnost.cz (ZDE) stromy, které jste vysadili – klidně i ty na vaší zahrádce. Pomozte změřit výsledek našeho společného úsilí,“ apelovala Poledňáková.

Jednotlivci, ale i obce, spolky či firmy, které se k iniciativě Sázíme budoucnost připojili, už společně v České republice vysadili už 3,8 milionů stromů s pomocí 89 tisíc dobrovolníků. Data za loňský rok se ještě sbírají. Následně je využijí obce, vzdělávací instituce i úřady, které rozhodují o financování výzev pro podporu krajiny.

„Podobná, takto rozsáhlá, databáze nikde v České republice neexistuje. Dokonce i v rámci Evropské unie je naprosto jedinečná. Pokrývá 3,8 milionů stromů, přičemž v celé Evropské databázi (ZDE) eviduje 26 států aktuálně 13 milionů. Navíc jsou naše záznamy podrobnější než evropské,” dodala Poledňáková.

Shromážděná data o nových výsadbách mimo les ukazují, že v Česku vítězí dub, následovaný lípou a borovicí. Z ovocných stromů je nejoblíbenější třešeň. Nejvíce se sází ve Středočeském a Jihomoravském kraji. V zapojení dobrovolníků jsou nejúspěšnější města a obce, ale velké zásluhy si připisují i spolky a neziskové organizace, které k sázení stromů přivedly téměř 19 tisíc dobrovolníků. Obecně vznikají především nové aleje a samostatně stojící stromy. Sady jsou zatím na čtvrtém místě. Více dat nabízí databáze Sázíme budoucnost (ZDE).

Iniciativu Sázíme budoucnost (ZDE) založila Nadace Partnerství (více ZDE), která poskytuje granty na výsadby, díky kterým obce, spolky, školy ale i hasiči nebo skauti vysazují aleje, sady nebo stromy v ulicích. O takto vysazené stromy i pečují. Od roku 1991 mohlo díky Nadaci Partnerství uskutečnit své projekty přes 3700 organizací.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Plzeň: Studentky z Mexika a USA navštívily radnici

7:31 Plzeň: Studentky z Mexika a USA navštívily radnici

Na plzeňskou radnici zavítaly studentky z Mexika a Spojených států amerických, které v rámci ročního…