Nová kniha mapuje přelomový rok 1968 v Olomouci

21.08.2015 19:11 | Zprávy

Jen málokteré historické období mělo pro českou společnost tak dalekosáhlý a přelomový význam jako rok 1968. Znamenal na jedné straně obrodu občanské společnosti i oživení kulturního dění a na straně druhé pak okupací 21. srpna způsobil ohromný šok, zklamání a frustraci občanů.

Nová kniha mapuje přelomový rok 1968 v Olomouci
Foto: olomouc.cz
Popisek: Olomoucká radnice

V Olomouci si můžeme letošní 47. výročí srpnové okupace připomenout i výjimečným počinem – vychází kniha, která mapuje dění v tomto období ve městě Olomouci.

Jak vlastně rok 1968 v Olomouci probíhal? Tomuto tématu dosud nebyla věnována patřičná systematická pozornost. Události roku 1968 v Olomouci postihují dosud jen jednotlivé texty, nikoliv systematické koncepční historické dílo. Proto se nakladatelství Memoria Olomouc rozhodlo již před dvěma lety tuto mezeru v regionální i celostátní historiografii zaplnit. Soustředilo kolektiv deseti olomouckých historiků, kteří se pokusili posoudit události roku 1968 v Olomouci z několika pohledů. „Kolektivní monografie představuje v koncentrované formě dosavadní sumu historiografického poznání událostí kolem roku 1968 a počátků tak zvané normalizace v Olomouci,“ říká jeden z autorů knihy a náměstek olomouckého primátora Pavel Urbášek.

Autoři knihy Olomouc v roce 1968 se zamýšlí nad politickou situací ve městě před rokem 1968, nad činností KSČ v letech 1968 – 1970, nad situací v Národní frontě a v nekomunistických stranách, průběhem události v olomouckých podnicích, na univerzitě i v církevních kruzích, tehdejším stavem literární vědy i výtvarné kultury a v neposlední řadě i jedním z nejhmatatelnějších důsledků normalizace, stavbou Prioru. Publikace je doplněna mnoha originálními fotografiemi ze srpnových dnů roku 1968 i z přípravy stavby Prioru. Všechny příspěvky jsou zpracovány na základě dochovaných archivních i soukromých dokumentů a osobních svědectví.

První historické dílo o dramatickém období dějin

„Je třeba připomenout, že se jedná o první regionální souborné zpracování událostí roku 1968 v naší republice, v čemž získá naše město primát,“ shrnuje další z autorů a editor publikace Miloslav Čermák. „Kniha by měla sloužit nejen současníkům, ale i budoucím generacím, zejména pak mladým lidem, pro poučení, a také k tomu, aby se na tyto události nikdy nezapomnělo.“ Jak dodává Pavel Urbášek: „Pro mne představuje pražské jaro 1968 zejména výrazný rozmach občanské společnosti a závan všenárodní euforické naděje, které rázně utnuly okupace 21. srpna 1968 a posléze nástup tvrdého neostalinismu v podobě tzv. normalizace.“ První historické dílo o dramatickém období dějin by mělo přispět k tomu, aby zásadní události stejně jako zdánlivé maličkosti, které by jinak dávno upadly v zapomnění, nevymizely z paměti.

Vydání publikace podpořilo město Olomouc a Olomoucký kraj.

Autoři: Josef Bieberle, Miloslav Čermák, Ladislav Daněk, Emil Gímeš (†), Karel Konečný, Miloslav Pojsl, Milan Tichák, Pavel Urbášek, František Všetička a Pavel Zatloukal

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hradec Králové: Oslavy Dne boje za svobodu a demokracii

10:44 Hradec Králové: Oslavy Dne boje za svobodu a demokracii

Den boje za svobodu a demokracii si bude moci veřejnost v Hradci králové připomenout v neděli 17. li…