Olomouc: Krajinářská soutěž na severní část protipovodňové ochrany města

18.01.2024 10:23 | Tisková zpráva

Třetí etapa protipovodňových opatření v Olomouci má změnit obávaný vodní živel v přírodní fenomén. Radnice vypsala krajinářskou soutěž na poslední část protipovodňových opatření řeky Moravy. Bezprostředně má ochránit Letnou, Lazce, část Hejčína, Černovír a okolí Klášterního Hradiska.

Olomouc: Krajinářská soutěž na severní část protipovodňové ochrany města
Foto: olomouc.cz
Popisek: Olomoucká radnice

Otevřená krajinářská soutěž, která má termín podání návrhů do prvního kola 26. dubna letošního roku, řeší podobu řeky Moravy v severní části města. "Soutěž je vyhlášená dvoufázově. Týká se protipovodňových opatření a začlenění řeky do města v kontextu Letné, Lazců, Černovíra a zejména barokní dominanty Klášterního Hradiska. Řeší i severní spoj s novým mostem," objasnil náměstek primátora pro rozvoj a strategie Tomáš Pejpek.

Třetí etapa je pokračováním všech předcházejících protipovodňových staveb níže po toku řeky Moravy. Pokračuje z centra města proti jejímu proudu od mostu v ulici Komenského severním směrem až k výběžku Chráněné krajinné oblasti Litovelského Pomoraví. Zahrnuje nejen vlastní tok, ale soutok s Trusovickým potokem a uzavírací hráz. S tou návrh počítá mezi Černovírem a Hejčínem. „První fáze soutěže by měla přinést koncepční řešení, ve druhé fázi bude prostor pro jeho konkrétnější vypracování,“ doplnil náměstek Pejpek.

Od roku 1997, kdy byla Olomouc zasažena katastrofální povodní, město a Povodí Moravy postupně budují protipovodňovou ochranu. Třetí etapa na severu Olomouce, která skýtá i velký rekreační potenciál, tak logicky naváže na už vybudovaná protipovodňová opatření v centru města. „Teprve dokončením třetí etapy dojde k uzavření systému protipovodňové ochrany, který skutečně ochrání většinu Olomouce z hlediska zastavěného území,“ potvrdil primátor Miroslav Žbánek. První a druhá etapa v centru zastavěného území jsou už dokončeny, čtvrtá A etapa pod Olomoucí nedávno získala financování a začne se stavět.

Zadání krajinářské soutěže bylo v loňském roce debatováno v odborných i veřejných kruzích a rada města na konci roku 2023 města schválila soutěžní podmínky. „Díky krajinářské soutěži získáme spektrum návrhů, ze kterých porota vybere ty nejvhodnější a ze soutěže vzejde nová podoba veřejných prostranství. Svou filozofií a rozsahem jde o zcela unikátní řešení v oblasti protipovodňové ochrany města s důrazem na její městotvornou funkci, přírodní hodnoty i dlouhodobou udržitelnost ekosystémů,“ zdůrazňuje primátor Miroslav Žbánek.

Vyhlášení soutěže je zveřejněno ve Věstníku veřejných zakázek a rovněž profilu zadavatele (ZDE), kde byla uveřejněna kompletní zadávací dokumentace.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Primátor Zarzycký: Městská policie už nás stojí 300 milionů. Voláme o pomoc

12:01 Primátor Zarzycký: Městská policie už nás stojí 300 milionů. Voláme o pomoc

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k bezpečnostní situaci v Plzni.