Olomoučané mohou v jednom kalendářním roce požádat o příspěvek na kastraci jednoho kocoura 400 korun, nebo o příspěvek na sterilizaci jedné kočky 800 korun. Podmínkou je bydliště v Olomouci a nejdéle tři měsíce starý doklad za zákrok provedený veterinářem.
„Tuto novou službu budeme po celý rok průběžně vyhodnocovat a zavedeme i kontrolní mechanismy, aby se příspěvek nedal zneužívat,“ uvedl primátor Miroslav Žbánek.
O příspěvek lze požádat prostřednictvím formuláře. Bližší informace k programu sterilizace a kastrace je možné získat na odboru životního prostředí u Terezy Benýškové na telefonním čísle 588 488 352.
Město bude také letos postupně odchytávat i polodivoké venkovní kočky a kastrací snižovat jejich početní stavy či vytváření nechtěných kočičích kolonií.
„V této souvislosti je dobré připomenout, že krmení toulavých koček může být i přes dobrý úmysl postiženo jako přestupek znečištění veřejného prostranství. Přikrmování není řešením, mnohem lepší je přispět útulku pro kočky nebo si kočku adoptovat,“ podotkl vedoucí životného prostředí magistrátu Petr Loyka.
Dospělá kočka může mít ročně dva až tři vrhy, což je v průměru deset až patnáct koťat. Toulavé kočky jsou silnými predátory ptáků a v některých případech třeba i ryb.
Podle Loyky zvířata nejsou hračky a každý by si před pořízením zvířete měl předem uvědomit, jestli je schopen se o ně postarat. Dokud si tuto základní věc lidé nepromyslí, budou útulky stále přeplněné. Každé vyhozené domácí zvíře, trávící v lepším případě svůj život v útulku, kde má šanci, že si jej někdo vezme, je výsledkem selhání konkrétního člověka.
V současnosti město spolupracuje se společností Vetmedical na Selském náměstí, která se stará o nalezené a toulavé kočky odchycené strážníky městské policie. Roční náklady na jejich umístění a kastraci přesahují půl milionu korun.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV