O založení souboru se v roce 1977 zasloužila etnografka Hana Podešvová spolu s učitelkou Annou Buroňovou. Cimbálová muzika vznikla o rok později a její vedoucím byl Jaromír Dadák, který je autorem všech hudebních úprav. Od roku 1982 nese soubor jméno akademické malířky Heleny Salichové, rodačky z Kyjovic, která žila v Polance nad Odrou. Zasloužila se o uchování písní, lidových pohádek, krojů, zvyklostí a způsobu života v opavském Slezsku. Z jejich zápisů, zejména písňových, je z velké části vytvořena hudební složka souborového repertoáru. Dalším zdrojem jsou zápisy pořízené Františkem Sušilem, Františkem Myslivcem a Janem Vyhlídalem.
V roce 1985 začala v souboru pracovat dětská taneční složka, od roku 1996 soubor působí při VŠB–TU. Jeho členy jsou žáci základních a středních škol, vysokoškoláci, mezi muzikanty jsou učitelé základních uměleckých škol. Ve svém repertoáru soubor zpracovává vesnický hudební a taneční folklor opavského Slezska.
V programu jubilejního koncertu Slezský rok diváci uvidí současné i bývalé tanečníky, dětský soubor, nové choreografie, taneční a hudební překvapení, to vše za tónů cimbálové muziky. Předprodej vstupenek v ceně 100 Kč (děti a senioři 80 Kč) u pokladny DK Poklad v Ostravě-Porubě ještě ve středu a čtvrtek (16-19 hod.) a v pátek před koncertem. Další informace na www.sshs.cz.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Ostrava.cz