Ostrava přispěje k zachování unikátních technických památek

18.11.2024 10:23 | Tisková zpráva

Město Ostrava finančně přispěje k zajištění transportu technických movitých památek v rámci jejich převzetí do sbírkového fondu MUSEa+, Industriálního muzea v Ostravě. Jedná se o mimořádné hmotné movité kulturní památky, odkazující na průmyslovou minulost města.

Ostrava přispěje k zachování unikátních technických památek
Foto: Ostrava.cz
Popisek: Ostrava

Památky jsou dokladem významu a vyspělosti výroby, techniky a hospodářství Ostravy na přelomu 19. a 20. století v celoevropském kontextu. Vykazují vysokou dokumentační, vědeckou i historickou hodnotu. Zastupitelé města na svém listopadovém zasedání schválili dar ve výši dvou milionů korun k pomoci tyto unikáty zachovat ve fondu muzea.

Stroje jsou nyní umístěny v kovárně-lisovně bývalé Heavy Machinery ve Vítkovicích. „Stroje nelze přemístit jako sestavený celek, je zapotřebí demontáže, přepravy a následného uložení, včetně očištění a konzervace. Součástí transferu je i vypracování projektu opětovné montáže strojů a vytvoření 3D scanu. Následná instalace v prostorách MUSEa+ je součástí projektové přípravy konverze VP4, VP6 a odlévací haly, připravované architektem Josefem Pleskotem. Strojírenství, zahrnující i areály kováren a lisoven, je bezpochyby jedním z nevýznamnějších průmyslových oborů na území ČR s dlouhou tradicí, a jedním z mála oborů, které se na hospodářském růstu území podílí i v současné době. Přesto fond kulturního dědictví typologické zástupce, jež by deklarovali vývoj oboru z hlediska architektury, technologií a strojního zařízení, téměř postrádá. Záchrana, přemístění a interpretace takto rozměrného, těžkého a technicky komplikovaného souboru památek v plánovaném rozsahu, je na našem území ojedinělá,“ vysvětluje Jan Dohnal, primátor města.

Trojici strojů, nazývaných parní divize, tvoří: parní rohový buchar Märkische Maschinenanbauanstalt, vyrobený v roce 1898, parní buchar WULKAN z roku 1902 a parohydraulický lis Davy-Brothers z roku 1908. Ministerstvo kultury ČR předmětné stroje zapsalo v roce 2005 mezi mimořádně hodnotné movité kulturní památky. Na jejich zachování se podílel vlastník strojů firma Skatlop, která převedla stroje do vlastnictví muzea.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Zákon o podpoře bydlení

Je jasné, že bydlení je problém. Uznáváte ale, že jste jako ministr selhal, když jste nedokázal problém vyřešit? Jinak máte docela mé sympatie, ale v tomto směru jste to podle mě selhal a vnímám to jako větší problém než zákon o stavebním řízení, i když to spolu tak trochu souvisí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jihlava: Barevné čáry na ulici Stavbařů nejsou dílem města, jde o soukromé aktivity

7:00 Jihlava: Barevné čáry na ulici Stavbařů nejsou dílem města, jde o soukromé aktivity

V reakci na článek publikovaný na serveru iDnes město Jihlava upozorňuje, že vodorovné značení v odb…