Ústí nad Labem: Bod zlomu. Město představuje strategii transformace

14.04.2025 16:10 | Tisková zpráva

Výstavba tří tisíc městských bytů, nová experimentální čtvrť a speciální ekonomická zóna. To jsou tři hlavní pilíře transformačního procesu, který městu Ústí nad Labem poskytne příležitost plně využít svůj potenciál jako sebevědomého centra regionu a stát se inspirativním městem příležitostí pro všechny generace.

Ústí nad Labem: Bod zlomu. Město představuje strategii transformace
Foto: mag-ul.cz
Popisek: Letecký pohled na město Ústí nad Labem

„Máme jasnou vizi, že Ústí nad Labem využije své polohy, průmyslové historie a kulturní rozmanitosti a promění tyto jedinečné vlastnosti ve výhody, které přitáhnou nové obyvatele, investory i turisty. Nově disponujeme dokumentem, který jasně pojmenovává problémy a nabízí řešení, jež nám pomohou proměnit Ústí v atraktivní a prosperující město,“  uvedla radní města Ústí nad Labem Eva Fialová.

Tímto dokumentem je Strategická rozvaha k politice rozvoje města, která vznikla koncem minulého roku. Kromě podrobné analýzy poskytuje i návod, jak a kam směřovat v následujících desetiletích. Zmiňuje především tři pilíře, které Ústí nad Labem pomohou zastavit stěhování především mladých lidí z města, vytvořit nová pracovní místa s vyšší přidanou hodnotou a zvýší pocit sounáležitosti a sociální soudržnosti.

„Ústí nad Labem je městem příležitostí. Má strategickou dopravní polohu na křižovatce významných silničních, železničních a vodních tras, což je klíčový předpoklad jeho rozvoje. Zejména perspektiva dopravního uzlu spojeného s vysokorychlostní tratí z Drážďan do Prahy dává městu obrovskou příležitost stát se atraktivním místem pro život. I v této návaznosti jsme navrhli tři konkrétní pilíře – rozsáhlý program výstavby městského bydlení, vznik experimentální čtvrti a speciální ekonomickou zónu,“  řekl Jan Havránek z AQE advisors, která Strategickou rozvahu zpracovala.

Město příležitostí. Program výstavby městského bydlení

Ústí se v zásadě vyhýbá suburbanizace, jak je obvyklé v jiných krajských metropolích.
Na mobilních datech je navíc patrné, že zde žije o 9,3 % méně obyvatel, než zde má hlášený trvalý pobyt. Město ale musí řešit i další demografické problémy, které týkají celého Česka, například snižující se dostupnost bydlení ve velkých městech. Ukazuje to srovnání růstu cen nemovitostí a mezd, tedy schopnosti lidí pořídit si vlastní bydlení. Pro Ústí je nicméně tato situace příležitostí, jak získat nové obyvatele. Role krajské metropole totiž vyžaduje vyšší koncentraci zejména mladších, vzdělaných a podnikavých lidí, což v Ústí zatím není, a to přestože ve městě sídlí Univerzita Jana Evangelisty Purkyně.

Jednoznačnou prioritou proto musí být výstavba městského bydlení – s dlouhodobým cílem min. 8% podílu města na celkovém bytovém fondu. Všeobecný model pro Ústí znamená dlouhodobý cíl vlastnictví vyčleněných 3 000 bytových jednotek od středně velkých až po velké rodinné.

Město příležitostí. Vznik experimentální čtvrti

Nová čtvrť o ploše cca 30 ha by měla sloužit jako WORK AND LIVE lokalita umožňující mimo ubytování pracovní podmínky pro min. 2 000 zaměstnanců. Přestože čtvrť přivede nové obyvatele, zůstane místem pro všechny bez rozdílu, a naváže tak na současný rozmanitý život. Návrhem je transformovat jednu z industriálních lokalit v živou, moderní městskou čtvrť, která bude udávat trendy současného žití, práce i odpočinku, a která tak nastartuje celkovou revitalizaci.

Město příležitostí. Speciální ekonomická zóna Ústí

Ukazuje se, že současný přístup řešení nerovností mezi regiony prostřednictvím dotací nepřináší požadované výsledky. Vytvoření speciální ekonomické zóny (či širší oblasti), ideálně odvětvově navázané na strategického investora, by mělo motivovat firmy k vytváření nových pracovním míst. Pokud město nebude plnit roli ekonomického centra, nemůže zvrátit negativní trendy, kterým dnes čelí. Cílem je vytvoření ústecké zóny příležitostí, tedy regionálního inovačního centra, které do 15 let vytvoří přibližně 7 500 kvalifikovaných pracovních míst ve vysoce hodnotných, mezinárodně konkurenceschopných odvětvích. Vysoká investiční atraktivita území trvale zlepší kvalitu života místních obyvatel.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Zákon o podpoře bydlení

Je jasné, že bydlení je problém. Uznáváte ale, že jste jako ministr selhal, když jste nedokázal problém vyřešit? Jinak máte docela mé sympatie, ale v tomto směru jste to podle mě selhal a vnímám to jako větší problém než zákon o stavebním řízení, i když to spolu tak trochu souvisí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Litoměřice: Kampaň Místa přátelská seniorům začíná. Zahájilo ji taneční odpoledne

19:44 Litoměřice: Kampaň Místa přátelská seniorům začíná. Zahájilo ji taneční odpoledne

Několik desítek litoměřických seniorů si v neděli odpoledne nenechalo ujít taneční odpoledne, kterým…