Vzhledem k tomu, že se toto území za druhé světové války stalo terčem několika leteckých náletů, lze předpokládat, že během výkopových prací může dojít k nálezu nevybuchlé munice. Proto se už nyní scházejí zástupci složek integrovaného záchranného systému, města Pardubice i Pardubického kraje, aby připravili scénáře pro všechny situace, které s sebou může takový nález přinést.
Letecká puma byla v areálu společnosti PARAMO objevena naposledy v roce 1995, dalších 16 let tedy k žádnému dalšímu nálezu nedošlo a nemusí k němu dojít ani tentokrát. Vzhledem k okolnostem je však třeba s takovou možností počítat a být na ni připraven. Složky integrovaného záchranného systému i orgány samosprávy si jsou plně vědomy toho, že zneškodnění letecké munice je spojeno s určitým rizikem. I proto hodlají v případě nálezu pumy přijmout maximální bezpečnostní opatření. Jednotlivé scénáře jsou nyní zainteresovanými orgány připravovány a občané města s nimi budou včas seznámeni tak, aby nebyli případnou mimořádnou situací zaskočeni. Základní informace však lze sdělit už v tuto chvíli.
Výkopové práce budou probíhat pod dozorem odborné firmy. Po odkrytí každého metru zeminy se budou provádět průzkumy. V případě, že skutečně dojde k nálezu podezřelého předmětu, bude na místo přivolán policejní pyrotechnik, jehož úkolem bude posoudit, zda se skutečně jedná o munici, případně o jaký druh a jakým způsobem bude probíhat její likvidace.
Bezpečnost obyvatelstva a okolních objektů je samozřejmě na prvním místě a proto není vyloučena ani evakuace. Ta je v případě nálezu leteckých pum skutečně adekvátním bezpečnostním opatřením, které navíc předpokládá příslušný zákon. Opět je však třeba připomenout, že evakuace je v tomto případě jen jedním z opatření, na které musí být dotčené orgány připraveny, vůbec však nemusí nastat situace, která by přijetí takového opatření vyžadovala.
Pokud by byla evakuace obyvatel nezbytná, bude ji koordinovat pardubický magistrát spolu s úřady městských obvodů. V případě vyhlášení evakuace je zapotřebí dodržovat pokyny pracovníků těchto úřadů i složek IZS zasahujících na místě a bezodkladně opustit vyklízený prostor. Město bude mít pro tyto případy připraveny prostory, v nichž budou moci lidé likvidaci munice přečkat, zajištěna bude i doprava. V prostoru, který by byl označen za nebezpečný, bude po celou dobu probíhajících pyrotechnických prací zastavena jakákoliv doprava a výroba až do doby, než bude munice zneškodněna.
V případě, že pyrotechnik usoudí, že nalezený systém není možné zneškodnit na místě, dojde k jeho převozu do bezpečného prostoru. I samotný převoz by v takovém případě vyžadoval určitá bezpečnostní opatření spojená se zastavením dopravy a evakuací obyvatel v okolí vytyčené trasy.
O veškerých plánovaných opatřeních a o průběhu výkopových prací budou občané informováni prostřednictvím webových stránek zasahujících složek integrovaného záchranného systému. Informace bude poskytovat Krajské ředitelství policie Pardubického kraje, Hasičský záchranný sbor Pardubického kraje a také Magistrát města Pardubice. Město bude aktuální zprávy zveřejňovat také na svých internetových stránkách, v případě, že skutečně dojde k realizaci bezpečnostních opatření, bude využito i městského rozhlasu.
Nálezy nevybuchlé letecké munice nejsou na území České republiky ničím neobvyklým, místní složky IZS i město Pardubice disponují cennými zkušenostmi z roku 1995, kdy byla letecká puma objevena v areálu závodu PARAMO naposledy. Také tehdy, stejně jako v naprosté většině obdobných případů, zvládli odborníci svoji práci na výbornou a nedošlo k jakémukoliv incidentu. Přesto je v případě nálezu munice třeba postupovat s maximální opatrností a všichni zainteresování žádají obyvatele města, aby k případným nutným opatřením takto přistupovali.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Mesto-pardubice.cz