„Dosažitelnost a kvalita veřejných toalet je často diskutovaným tématem. Hlavně je však vizitkou naší kulturnosti. A současný stav v Pardubicích není tím, čím bychom se mohli chlubit,“ řekl náměstek primátorky František Brendl.
Ve městě jsou jediné veřejné záchodky, jejichž provoz město dotuje asi 300 tisíci korunami, na třídě Míru. Bezplatně mohou návštěvníci využít WC v supermarketech, nákupních centrech a podobně. Stačilo však odkrýt porosty v Tyršových sadech aby bylo jasné, že řada lidí řeší svou potřebu jinak, na úkor parků a různých zákoutí. Na nedostatek sociálních zařízení poukazuje i analýza cestovního ruchu.
Město nyní vybírá lokality, v nichž je třeba problém chybějících veřejných záchodků nejnaléhavěji řešit. Vedle parků je to například i okolí cyklostezek a podobně. „V první řadě budeme v těchto místech hledat možnost využít již existující sociální zařízení, například v restauracích. Pokud se s majitelem dohodneme, budeme se samozřejmě na provozu WC, jako veřejně přístupného zařízení, podílet,“ vysvětlil náměstek. „Kde to nepůjde, vybudujeme záchody sami, třeba koupíme automatické toalety, jak je známe ze zahraničí,“ dodal.
Město počítá s vybudováním nových sociálních zařízení například při rekonstrukci Tyršových sadů a dalších parků, ví i o potřebě řešit situaci u parkoviště na nábřeží Labe, kde stojí autobusy přivážející turisty na prohlídku historického centra města. „Počítáme s tím, že sociální zařízení pro veřejnost budou vyznačena i v průvodcích, včetně informace, zda jde o bezbariérové zařízení, zda je vybaveno přebalovacím pultem a podobně. A nemůže chybět ani navigace v ulicích, jinak by tato aktivita neměla smysl,“ vysvětlil Brendl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pardubice.eu