Vedení pelhřimovské radnice se proto rozhodlo zadat krajinářskou studii jejíž součástí je zpracování kompletní projektové dokumentace.
Město Pelhřimov chce zcelit podobu Děkanské zahrady a vytvořit její adekvátní napojení na městskou strukturu. Základním cílem je vytvořit z prostorů Děkanské zahrady jeden celek. Navazujícím cílem je najít vhodnou náplň a uspořádání navazujících prostorů ve vlastnictví města. Cílem je tedy získání koncepčního návrhu, který poskytne důstojné prostředí parku a současně doplní areál o další potřebné funkce.
„Tento prostor má vysoký odpočinkový potenciál a v konečném důsledku by zde mohl vzniknout park pro setkávání lidí a trávení volného času. Samozřejmě je potřeba navázat na historické hodnoty, zachovat přírodní charakter a nenásilně včlenit aktivity,“ uvedl k tomuto záměru místostarosta Zdeněk Jaroš.
Historie místa
Děkanská zahrada byla založená již v roce 1603 jako součást fary. Obnově a větší péči se ji opět dostalo až ve třicátých letech 20. století zásluhou pelhřimovského děkana F. B. Vaňka. V zahradě se nacházel jediný objekt – zahradní domek k jeho obnovení došlo v roce 1932 v duchu tehdejší památkové péče. Děkan František Bernard Vaněk (1872–1944) je obzvlášť pro Pelhřimov a jeho kulturní historii významnou osobností. V zahradním domku je umístěn památník věnovaný jeho osobě. Děkan zde rád pobýval a psal své články a kázání. Zařízení domku bylo zrekonstruováno podle dobových fotografií téměř do původní podoby.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV