Kromě založených věcí v knihách jsou také evidovány různé případy vandalství, mnohé jsou i velice zvláštní. Děti do nich kreslí, studenti si podtrhávají v naučné literatuře, a to nejen tužkou, ale i fixem nebo zvýrazňovačem. Mezi čtenáři se ale najdou i tací, kteří na stránky vpisují komentáře, nejčastěji takto upravují populárně naučnou literaturu z politicko-historické oblasti. „Jde o případy, kdy čtenář cítí potřebu sdělit, co si o knize myslí, nebo jak se s tematikou srovnává. Někdy užívá i vulgární výrazy na adresu současné politiky nebo ekonomické a sociální situace,“ dodává ředitelka KMP Helena Šlesingerová.
Knihovna v minulosti řešila i poněkud kuriózní případ, kdy čtenářka, bývalá učitelka, ve vypůjčených svazcích opravovala nejen tiskové a pravopisné chyby, ale i stylistické. „Když se jí například zdálo, že autor používá stále stejná slova, tak je škrtala a nadepisovala nad ně synonyma. Přitom si nemyslela, že knihy ničí, naopak že je vylepšuje, že dává do pořádku nekvalitní práci odpovědného redaktora,“ uvádí Šlesingerová. I v tomto případě musela žena zaplatit vzniklou škodu.
Pokud se podaří prokázat, kdo publikaci poškodil, je žádána náhrada. Musí-li být titul z fondu vyřazen, platí dotyčný knihu v plné výši včetně manipulačního poplatku. Poškození menšího rozsahu stojí 50 korun, za převazbu se platí 120 Kč, nové desky vyjdou na 150 korun.
Další informace najdete na www.knihovna.plzen.eu
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: plzen.eu