Rekonstrukci bývalé hájovny a sousední stodoly umožnily finanční prostředky získané z Regionálního operačního programu Jihozápad, které tvořily 85 procent nákladů. Částkou 2 miliony korun přispělo město Plzeň, ostatní prostředky uhradila Evangelická církev metodistická. Celkem se na rekonstrukci proinvestovalo téměř 21 milionů korun.
Terapeutická komunita Vršíček je v Plzeňském kraji jediným zařízením svého druhu, které poskytuje komplex standardizovaných služeb. Po rekonstrukci má kapacitu až 20 lůžek. Vedení Střediska křesťanské pomoci Plzeň, jež Vršíček provozuje, počítá s vytížeností minimálně 15 lůžek.
V přízemí objektu je kuchyně, jídelna a společenská místnost. V patře a podkroví mají klienti ložnice.
K pracovní terapii slouží moderní truhlářská dílna umístěná v bývalé stodole vybavená vysoce kvalitními dřevoobráběcími stroji, na kterých budou klienti pracovat pod dohledem zkušených odborníků.
V upraveném podkroví je nově k dispozici byt pro klienty ve 3. fázi programu a pokoj pro ubytování rodinných příslušníků, kteří se účastní rodinné terapie.
„Nově zrekonstruovaná budova komunity nabízí vhodné zázemí pro provoz a poskytování podpory a péče klientům. Ti zde najdou prostředí, které je bude motivovat ke změně životního stylu a zapojení se do společnosti,“ uvádí ředitel Střediska křesťanské pomoci Marek Novotný. „Prostory terapeutické komunity umožňují pracovat s rodinami klientů, věnovat se zařazení klientů do společnosti v období takzvané třetí fáze, kdy si klienti hledají práci a budují si zázemí v rodině a místním společenství. Tito klienti jsou dispozičně, organizačně a funkčně odděleni a obývají podkrovní byt proto, aby měli prostor a podmínky realizovat konečné cíle poslední fáze programu, tedy aby se mohli zaměřit na návrat a znovuzapojení se do společnosti,“ vysvětluje ředitel.
Pobyt v komunitě trvá zhruba 9 až 12 měsíců. I pak mohou klienti spolupracovat se střediskem následné péče – chráněné bydlení, které provozuje partner projektu Point 14. S podporou sociálních pracovníků a terapeutů se včleňují do společnosti – hledají si práci, postupně i vlastní bydlení, osvojují si návyky například i pro jednání s úřady. Těm, kteří si nemohou najít pracovní uplatnění na otevřeném trhu práce, nabízí Středisko křesťanské pomoci služby vlastní pracovní a sociální agentury. Pracují pro ni na různých zakázkách, například na údržbářských a úklidových pracích.
Kromě poskytnutí investiční dotace na rekonstrukci terapeutické komunity podporuje město Plzeň i činnost a různé aktivity Střediska křesťanské pomoci. Od roku 2003 získalo zhruba 9 milionů korun.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: plzen.eu