Plzeň: Město přispělo na rekonstrukci terapeutické dílny Vršíček

30.05.2012 14:26 | Zprávy

Terapeutická komunita Vršíček je opět v provozu. Po roce rekonstrukčních prací se do Litohlav na Rokycansku vrací klienti, především muži, kteří se dobrovolně léčí ze závislosti na nelegálních návykových látkách.

Plzeň: Město přispělo na rekonstrukci terapeutické dílny Vršíček
Foto: plzen.eu
Popisek: Plzeňská radnice

Rekonstrukci bývalé hájovny a sousední stodoly umožnily finanční prostředky získané z Regionálního operačního programu Jihozápad, které tvořily 85 procent nákladů. Částkou 2 miliony korun přispělo město Plzeň, ostatní prostředky uhradila Evangelická církev metodistická. Celkem se na rekonstrukci proinvestovalo téměř 21 milionů korun.

Terapeutická komunita Vršíček je v Plzeňském kraji jediným zařízením svého druhu, které poskytuje komplex standardizovaných služeb. Po rekonstrukci má kapacitu až 20 lůžek. Vedení Střediska křesťanské pomoci Plzeň, jež Vršíček provozuje, počítá s vytížeností minimálně 15 lůžek.

V přízemí objektu je kuchyně, jídelna a společenská místnost. V patře a podkroví mají klienti ložnice.

K pracovní terapii slouží moderní truhlářská dílna umístěná v bývalé stodole vybavená vysoce kvalitními dřevoobráběcími stroji, na kterých budou klienti pracovat pod dohledem zkušených odborníků.

V upraveném podkroví je nově k dispozici byt pro klienty ve 3. fázi programu a pokoj pro ubytování rodinných příslušníků, kteří se účastní rodinné terapie.

„Nově zrekonstruovaná budova komunity nabízí vhodné zázemí pro provoz a poskytování podpory a péče klientům. Ti zde najdou prostředí, které je bude motivovat ke změně životního stylu a zapojení se do společnosti,“ uvádí ředitel Střediska křesťanské pomoci Marek Novotný. „Prostory terapeutické komunity umožňují pracovat s rodinami klientů, věnovat se zařazení klientů do společnosti v období takzvané třetí fáze, kdy si klienti hledají práci a budují si zázemí v rodině a místním společenství. Tito klienti jsou dispozičně, organizačně a funkčně odděleni a obývají podkrovní byt proto, aby měli prostor a podmínky realizovat konečné cíle poslední fáze programu, tedy aby se mohli zaměřit na návrat a znovuzapojení se do společnosti,“ vysvětluje ředitel.

Pobyt v komunitě trvá zhruba 9 až 12 měsíců. I pak mohou klienti spolupracovat se střediskem následné péče – chráněné bydlení, které provozuje partner projektu Point 14. S podporou sociálních pracovníků a terapeutů se včleňují do společnosti – hledají si práci, postupně i vlastní bydlení, osvojují si návyky například i pro jednání s úřady. Těm, kteří si nemohou najít pracovní uplatnění na otevřeném trhu práce, nabízí Středisko křesťanské pomoci služby vlastní pracovní a sociální agentury. Pracují pro ni na různých zakázkách, například na údržbářských a úklidových pracích.

Kromě poskytnutí investiční dotace na rekonstrukci terapeutické komunity podporuje město Plzeň i činnost a různé aktivity Střediska křesťanské pomoci. Od roku 2003 získalo zhruba 9 milionů korun.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: plzen.eu

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy jste teď sice pro zmrazení platů, ale co to řeší do budoucna?

Nemyslíte, že je třeba vyřešit vaše platy nějak komplexně, abyste brali přiměřeně se vším všudy? Ne že budete brát obří platy a ještě k domu dostávat obří náhrady. Vždyť to je výsměch všem a je jedno, že se teď snažíte problém oddálit, to není řešení. Nebo jak si to představujete za 5 let až by došl...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Děčín: Informace k letošní zimní údržbě chodníků a vozovek

7:31 Děčín: Informace k letošní zimní údržbě chodníků a vozovek

Město udržuje v zimním období místní komunikace v souladu s Plány zimní údržby na období 2024/2025. …