Předtím primátor také pověsil květinový věnec u pamětní desky na budově sokolovny ve Štruncových sadech. Ta připomíná, že v této budově byli několik dní před nástupem do transportu internováni Židé z Plzně a okolí. Podobných shromažďovacích míst bylo v České republice celkem patnáct. Z Plzně byly do ghetta v Terezíně vypraveny tři transporty. Vzpomínky v Plzni se účastnil velvyslanec Státu Izrael v České republice Daniel Meron.
Ve třech židovských transportech z Plzně odjelo 2064 židovských mužů, žen a dětí. Konce války se dožilo jen 204 z nich. „Připomínáme si jednu z nejtragičtějších a nejhanebnějších událostí v dějinách našeho města. Chtěl bych při této příležitosti velice poděkovat plzeňské Židovské obci za obnovu Zahrady zmizelých i za výborné programy, které zde ve Staré synagoze připomínají historii i kulturní a duchovní bohatství zdejší židovské komunity. Jsem velmi rád, že se na této péči o historickou paměť můžeme jako město podílet, a to organizováním připomínky Jom Ha-šoa a pokládáním stolpersteinů – pamětních kamenů, které připomínají konkrétní oběti genocidy a jejich prostřednictvím i tragédii všech ostatních. V září loňského roku jsme ke stávajícím 17 kamenům přidali dalších 16 připomínajících osudy Plzeňanů,“ připomněl primátor města Martin Baxa.
Vzpomínková setkání k lednovým židovským transportům pořádá pravidelně od roku 2008 Židovská obec Plzeň spolu s Ekumenickým setkáváním plzeňských církví.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV