Plzeň vyhlásila architektonickou soutěž na nové uspořádání náměstí Republiky

23.07.2024 19:06 | Tisková zpráva

Málo možností k příjemnému setkávání a odpočinku i dopravní zatížení historického náměstí jsou hlavními důvody, proč nyní lidé plzeňským náměstím Republiky spíše jen procházejí a často nemají důvod se na něm zdržovat déle. Návod, jak tuto situaci změnit, prostor zpříjemnit pro pobyt a zatraktivnit ho pro každodenní trávení času, by měla přinést architektonická soutěž, kterou vyhlásilo město Plzeň.

Plzeň vyhlásila architektonickou soutěž na nové uspořádání náměstí Republiky
Foto: plzen.eu
Popisek: Plzeňská radnice

„Po měsících příprav jsme se dostali do fáze, kdy je architektonická soutěž oficiálně vyhlášena a jsou zveřejněny soutěžní podmínky. Nyní je řada na soutěžících, aby zpracovali své návrhy, ze kterých na podzim bude vybírat ty nejlepší odborná porota,“ vysvětlil Pavel Bosák, technický náměstek primátora.

Podle primátora Romana Zarzyckého budou mít na výslednou podobu náměstí vliv renomovaní odborníci. „Jsem za to rád. Pevně věřím, že výsledný návrh bude stát za to a díky němu se podaří na náměstí vysadit i stromy,“ uvedl.

V soutěžní porotě zasedá řada renomovaných odborníků nejen z oblasti architektury a urbanismu. Soutěžní návrhy bude posuzovat vedoucí Ústavu urbanismu na Fakultě architektury ČVUT profesor Jan Jehlík, který se dlouhodobě věnuje řešení městských center. Spolu s ním jsou členy poroty také docent Radek Kolařík, architekt Jaroslav Wertig a architekt David Mateásko, kteří působí na akademické půdě a mimo to mají za sebou řadu vlastních oceňovaných projektů.

Krajinářské architekty v porotě zastupují Ing. Štěpán Špoula a RNDr. Milan Svoboda, jejichž doménou je řešení veřejného prostoru. Město Plzeň bude v porotě zastupovat náměstek primátora Pavel Bosák a náměstek Aleš Tolar a zástupci Technického úřadu Magistrátu města Plzně. Porota přizvala také řadu odborných poradců z oblasti památkové péče, dopravy, oblasti hospodaření s dešťovou vodou, pořadatelů kulturních akcí a mimo jiné také plzeňského biskupa Tomáše Holuba.

„Předmětem soutěže je návrh úprav obvodových profilů náměstí Republiky včetně Dřevěné ulice. V tomto území předpokládáme primární změny a možné stavební úpravy. Samotná plocha náměstí je pak sekundárním prostorem řešení a neočekává se zásadní stavební změna či úprava stávajícího stavu, kromě odůvodněných výjimek,“ řekla Irena Vostracká, ředitelka Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně, který je organizátorem soutěže.

Hlavní soutěžní požadavky na návrhy řešení

Náměstí Republiky je nejdůležitějším a nejvýznamnějším plzeňským náměstím, je jedno z největších v Evropě, je v centru města, městské památkové rezervace a nachází se na něm řada významných památek. A přesto lidé jen procházejí a navštíví ho téměř výhradně jen pro konkrétní kulturní akci. Hodnota prostoru však spočívá také v jeho užívání. A tak se hledá řešení, které nastaví principy fungování území tak, aby každodenně žilo, aby lidé chtěli přijít, procházející se zastavit a pobýt.

Základním cílem je propojit, doplnit a výrazně posílit pěší vazby a pobytové kvality v rámci uliční sítě, zajistit intenzivnější napojení parteru budov na hlavní plochu náměstí a prostřednictvím nového řešení profilů vytvořit atraktivní, funkční a kultivovaný prostor, podporující vznik různorodých dějů a aktivní každodenní užívání širokou skupinou uživatelů.

Hlavní cíle, které by měl návrh na revitalizaci náměstí Republiky splňovat a které vycházejí ze soutěžního zadání, jsou následující:

  • Zlepšit vnímání pobytové kvality a bezpečnosti veřejného prostoru.
  • Zónovat prostor za účelem iniciace nových dějů a identifikaci ploch např. pro rozvoj předzahrádek, při zachování možnosti pořádání velkých společenských akcí a trhů.
  • Zvýšit komfort a bezpečnost pěších a cyklistů (fyzické zajištění základní trasy pro cyklisty – vhodné řešení zádlažby pro hladký pojezd).
  • Zvýšit počet chodců mezi náměstím a lokalitou U Zvonu (v Dřevěné ulici).
  • Snížit počet kolizních míst.
  • Zajistit plynulost MHD (preference MHD je na východní straně náměstí).
  • Zlepšit odtokové poměry a retenci vody v území.
  • Umístit prvky zelené infrastruktury (včetně základního řešení hospodaření s dešťovými vodami).
  • Doplnit městský mobiliář včetně městského informačního systému.

Otevřená architektonická soutěž je transparentní formou, ve které odevzdává soutěžní návrh neomezené množství účastníků, pokud splní požadované kvalifikační předpoklady. Vyhlašovatelem soutěže a zadavatelem zakázky je město Plzeň prostřednictvím svého odboru investic. Organizátorem soutěže je Útvar koncepce a rozvoje města Plzně.

Architektonická soutěž byla zveřejněna v obchodním rejstříku a soutěžící mohou své návrhy zasílat do 30. září 2024. Porota následně všechny návrhy vyhodnotí v druhé polovině října. Soutěžní návrhy budou představeny veřejnosti prostřednictvím výstavy. Kompletní soutěžní podmínky jsou uveřejněny na profilu zadavatele a informace je zveřejněna také na webu města Plzně, ÚKRMP a ČKA.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jeseník: Armáda přivezla provizorní lávky, zatím se přes ně nemůže přecházet

11:17 Jeseník: Armáda přivezla provizorní lávky, zatím se přes ně nemůže přecházet

Zářijové povodně zničily v Jeseníku celkem šest lávek pro pěší. Sedmá lávka „U Dalamánku“ sice utrpě…