Daň z nemovitosti je totiž jedinou daní, jejíž výši ovlivňuje město, respektive v Praze i jednotlivé městské části a radnice tak do ní mohou promítnout svoji finanční politiku. Z celkového počtu 57 pražských samospráv navýšilo daň majitelům domů a bytů 33 městských částí. Praha 2 mezi ně nepatří.
„Bylo by velice jednoduché si tímto způsobem navyšovat rozpočet. Značná část pražských radnic toho využila. U nás na dvojce ale odmítáme trestat někoho za to, že něco vlastní. Jsme pravicová radnice, zvyšování daní obecně odmítáme,“ zdůrazňuje místostarosta Prahy 2 Jan Korseska.
Praha 2 se k navýšení daně z nemovitosti vyjádřila odmítavě hned poté, co vloni hlavní město Praha s návrhem na změnu jejího vypočítávání oslovilo jednotlivé městské části. Podle nové pražské vyhlášky se od letošního roku určuje výše daně, složená ze tří koeficientů, tak, že jeden z nich si stanovují jednotlivé městské části. V praxi to může znamenat zvýšení daně z nemovitosti až na dvojnásobek.
Daň z nemovitosti se platí předem. Je splatná k poslednímu květnu příslušného roku. Vyměřuje ji finanční úřad a o její výši informuje plátce zaslanou složenkou.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV