Praha vítá krajský projekt na téma bezpečnost dětí na internetu

19.05.2017 9:16 | Zprávy

Přispět k bezpečnosti dětí a mládeže při jejich komunikaci na internetu si klade za cíl již čtvrtý ročník projektu Kraje pro bezpečný internet. Do projektu je v současné době zapojeno všech čtrnáct krajů ČR včetně hlavního města. V jeho rámci také proběhne vědomostní soutěž o ceny.

Praha vítá krajský projekt na téma bezpečnost dětí na internetu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Praha

Pro žáky a studenty je připraveno devět e-learningových lekcí, na které navazuje soutěžní znalostní kvíz. Po správném zodpovězení dvaceti otázek z oblasti bezpečného chování na internetu jsou soutěžící zařazeni do losování o hodnotné ceny. Žáci a studenti si také mohou po absolvování soutěžního kvízu zasoutěžit v Kvízu PLUS, který je určen pro opravdové znalce problematiky elektronické bezpečnosti a opět zde mohou získat hodnotné ceny od partnerů projektu sdružení CZ.NIC, společností Microsoft a GORDIC.

„Bezpečnost na internetu se dětí a dospívajících týká zcela zásadním způsobem. Řada z nich totiž využívá informační technologie mnohem intenzivněji a častěji, než jejich rodiče či někteří dospělí. S ohledem na nízký věk, ale postrádají větší povědomí a přehled o možných sociálních rizicích. Ne vždy jsou o nich dostatečně či dopředu zpraveni tak, aby internet mohli využívat podle svých představ a nedopouštěli se na něm takříkajíc průšvihů, které už by nemohli vrátit zpět. Myslím proto, že ze své pozice radního pro bezpečnost a prevenci kriminality, mohu  takový projekt jen uvítat,“ přivítal soutěž Libor Hadrava, pražský radní pro oblast bezpečnosti a prevence kriminality.

Hlavním cílem projektu Kraje pro bezpečný internet je zvýšit informovanost o rizicích internetu a možnostech prevence a pomoci. Kromě e-learningových kurzů pro žáky a studenty, nabízí také lekce pro učitele, rodiče a veřejnost, sociální pracovníky i policisty. V loňském roce byly představeny videospoty pro seniory. V letošním roce budou navíc organizovány prezenční semináře a připraveny videospoty i pro děti do nízkoprahových zařízení.

Každý měsíc také probíhá losování mezi účastníky soutěžního kvízu a Kvízu PLUS, kde opět mohou soutěžící vyhrát mobilní telefony. Lekce a soutěžní kvíz jsou dostupné na webu www.KPBI.cz. Soutěžní kvíz poběží do konce října 2017. Poté bude následovat losování vítězů a krajská finále soutěžního kvízu PLUS.

V loňském roce se do soutěžního kvízu zapojilo téměř 30 000 žáků a studentů. Z výsledků testování vyplynulo, že největší obtíže při bezpečném chování na internetu dělají žákům a studentům otázky související se sdílením osobních údajů a fotografií.

„Děti by měly zpozornět pokaždé, když je někdo v on-line prostředí žádá, aby uvedly svoje jméno, adresu či datum narození. Pro více než třicet procent uživatelů internetu ve věku 8 až 12 let je obtížné rozeznat, jaká míra zveřejnění citlivých údajů je ještě bezpečná,“ apeluje Lucie Časarová, vedoucí projektu Kraje pro bezpečný internet.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Josef Bernard byl položen dotaz

Vaše ,,pomoc" živnostníkům

Jak nám má pomoci odložení plateb na pojištění, když zálohy stejně tak či tak budu muset uhradit? Paradoxně když se mi nebude v podnikání dařit, tak kde pak vzít peníze na zaplacení záloh, které jste dost zvýšili? Nemyslíte, že by bylo prospěšnější, kdybyste je nezvyšovali? Tvrdíte, že je to kvůli d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Plzeň: Město má další školu, která žákům nabízí dietní stravování

20:31 Plzeň: Město má další školu, která žákům nabízí dietní stravování

Bezlepkovou stravu nově od listopadu letošního roku zajišťuje dětem trpícím celiakií školní jídelna …