„Důvodů pro tento krok je celá řada. Zjednodušeně řečeno se dá říci, že institut cenové mapy podle současné legislativy není závazný a pro veřejnost může být spíše matoucí než přínosný,“ uvedl náměstek primátora Richard Mrázek.
Takzvanou cenovou mapu stavebních pozemků nemají města povinnost zpracovávat. Většina z nich to také nedělá – aktuálně platných cenových map je v ČR pouze dvanáct. Pořízení a aktualizování cenových map je zdlouhavý a komplikovaný proces, který za současné legislativy nemá mnoho přínosů.
Města, která cenovou mapu nemají, postupují podle zákona o oceňování majetku a jeho prováděcí vyhlášky.
Podle zákona o obcích se při úplatném převodu majetku cena sjednává zpravidla ve výši, která je v daném místě a čas obvyklá, nejde-li o cenu regulovanou státem. Z tohoto hlediska město při přípravě a realizaci dispozic s pozemky z cenové mapy nevychází a nepotřebuje ji znát ani pro daňové účely.
Cenová mapa má také omezené praktické využití – oceňuje například jen stavební pozemky, ostatní nezohledňuje.
Tržní cena pozemku se navíc může od ceny uvedené v cenové mapě výrazně lišit. Cenová mapa tak může, přestože se nejedná o cenový regulátor, do jisté míry ovlivňovat možnost dohody mezi prodávajícím a kupujícím o ceně pozemku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV