Studenti přinesli zajímavé náměty k rozvoji sportu v Liberci

16.04.2012 14:16 | Zprávy

Kolik peněz by mělo město dávat na sport, jak lépe propagovat možnosti sportovního vyžití nebo zda jsou dostatečně využívány sportoviště ve městě, o tom a dalších tématech diskutovali ve čtvrtek 12. dubna na liberecké radnici studenti libereckých středních škol z Parlamentu mladých Liberec.

Studenti přinesli zajímavé náměty k rozvoji sportu v Liberci
Foto: liberec.cz
Popisek: Detail liberecké radnice při západu slunce

V zasedací místnosti uspořádali setkání tentokrát na téma (Ne)komerční sport.

Podle zájmu se studenti rozdělili do čtyř skupin - podnikatelů, politiků, novinářů a občanů - sportovců. Aby získali potřebné odborné informace, měla každá tato skupina svého poradce. Oblast sportu konzultovali s náměstky primátorky Jiřím Rutkovským (sport, cestovní ruch) a Kamilem Janem Svobodou (školství, kultura), členem rady města a předsedou sportovní komise SML Romanem Šotolou, předsedou okresní organizace ČSTV Vladimírem Boháčem a redaktorem Libereckého deníku Tomášem Lánským. Nakonec každá skupina vyslala svého zástupce z řad studentů, který odpovídal na dotazy skupiny novinářů. Pro úplnost a přesnost odpovědí upřesňovali dotazy právě přítomní zástupci města.

A jakými dotazy „novináři“ své kolegy z Parlamentu mladých zasypali? Obecně se zajímali, jak to v Liberci funguje s dotacemi do sportu a jaké jsou možnosti financování a podpory sportovních klubů a areálů ve městě. Debatu rozvířila například otázka, jestli jde v Liberci více financí do sportu než třeba do kultury. Zájem vzbudila i problematika cyklostezek. „Proč je v Liberci tak málo cyklostezek, a když už tu jsou, proč jsou tak krátké? A mají vůbec cyklostezky v kopcovitém Liberci smysl?“ ptá se studentka.

Při odpovědi na tuto otázku si student Adam Fogl, zastupující skupinu politiků, vyžádal odpověď od odborníka. Zareagoval náměstek Jiří Rutkovský, který jízdní kolo využívá pravidelně také při cestě do zaměstnání. „Město Liberec postupuje při budování cyklistické infrastruktury, tedy zjednodušeně cyklostezek tak, jak je to obvyklé ve vyspělých zemích, kde je jízdní kolo součástí dopravních systémů měst a obcí. Cyklostezky jsou budovány buď jako ucelené úseky nebo je část úseku realizována v rámci rekonstrukce komunikace, tak jak to je na Husově třídě nebo na třídě Dr. M. Horákové. Tempo budování jinde v civilizovaných zemích a v Liberci je samozřejmě rozdílné, u nás jsme po počátečním zanedbání budování této infrastruktury v 90. letech nyní mimo jiné velmi závislí na nedostatku finančních prostředků, které může město do infrastruktury investovat,“ vysvětlil Jiří Rutkovský.

Profesionální výkon politika Adama Fogla z řad studentů leckoho z přítomných příjemně překvapil. Jeho schopnost odpovídat na profesionální otázky studentů - novinářů vyvolal dokonce obdivný potlesk.

Studenti přišli také s vlastními návrhy v oblasti propagace. „Máme představu internetové stránky, která by sloužila jako taková křižovatka pro veškeré možnosti sportování v Liberci. Spousta lidí vůbec neví, kam si mohou v Liberci zajít zasportovat nebo co všechno je zde k dispozici. Tento web by lidi pomohl nasměrovat,“ zazněl jeden z námětů.

Tento nápad oslovil náměstka Rutkovského. „Některé náměty studentů jsou velmi zajímavé. V určité modifikaci téma webu – křižovatky v současné době plní stránky Evropského města sportu www.ems.liberec.cz, ale název křižovatka sportu je myslím stručný, výstižný a snadno pochopitelný. Sdělení studentky o potřebě informací, která sportoviště jsou zdarma, tedy zkráceně „sport bez financí“, je dalším námětem, který mne zaujal. I když nerad mluvím dopředu o plánech tak tentokrát učiním výjimku, neboť předpokládám, že náměty studentů jistě k rozvoji nekomerčního sportu v Liberci využijeme,“ řekl Jiří Rutkovský.

Parlament mladých Liberec při Domu dětí a mládeže Větrník je apolitické společenství mladých lidí od 13 do 26 let. Vzniklo v roce 1999. Cílem Parlamentu mladých je ukázat dospělým, že mezi mladými vzniká mnoho užitečných nápadů; dát sebedůvěru mladým k tomu, aby tyto nápady prosazovali a obecně podněcovat k aktivní účasti na veřejném dění.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: liberec.cz

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zlín: Město má nové Turistické informační centrum

10:34 Zlín: Město má nové Turistické informační centrum

Městské informační a turistické středisko ve Zlíně prochází zásadní změnou.