„Cílem našich snah je snižování podílu bioodpadu ve směsném komunálním odpadu. K tomu nás vedou i nové plány odpadového hospodářství. Chceme, aby občané co nejvíce třídili odpad, včetně právě bioodpadu. Proto pořizujeme dalších 100 ks nových nádob tak, aby lokality Stará Lada a Lužická ulice mohly třídit bioodpad,“ říká místostarosta Juraj Raninec. Do nádob na bioodpad (hnědých popelnic) patří především zahradní odpad (listí, tráva, plevel, drobné nastříhané větve, zbytky z kuchyně rostlinného původu). Rozhodně do těchto popelnic nepatří zvířecí exkrementy a kuchyňské zbytky živočišného původu (např. kosti).
Bezplatná služba se v České Lípě ve vybraných lokalitách rozvíjí od roku 2007, kdy město získalo na svůj pilotní projekt dotaci z grantového fondu Libereckého kraje a zakoupilo prvních 250 kusů nádob. Na základě ankety se bioodpad začal svážet a likvidovat v první lokalitě, kterou byl Svárov, kde je i největší počet rodinných domů. Když v roce 2009 město získalo opět dotaci na pořízení dalších 250 nádob, svoz bioodpadu byl rozšířen o Slovanku a Holý vrch. O čtyři roky později bylo na základě dohody s firmou Marius Pedersen pořízeno dalších 500 kusů nádob na bioodpad, které si město postupně, dle požadavku občanů, pronajímá. Svoz a likvidace biologicky rozložitelného odpadu se tak postupně rozšířil také do lokalit Kopeček, Stará Lípa, Dubice, Dolní Libchava a vloni přibylo i centrum města.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV