„Již nepotřebný vánoční symbol nepatří do komunálního odpadu. Výrazně snižuje kapacitu nádob, navíc je to neekologické. Loni jsme našli další využití pro tisíce vánočních stromků hlavně z třineckých sídlišť a z centra města. Pro občany je praktické, že neurčujeme den, kdy mají lidé jehličnany odložit na stanoviště kontejnerů. Při menším množství je svážíme v pondělí společně s velkoobjemovým odpadem, ten se ve sběrném dvoře ještě třídí. Když je jich již více, jedeme ve čtvrtky okruh jen pro stromečky,“ vysvětluje Tomáš Ondraszek, vedoucí komunálních služeb skupiny SMOLO s tím, že umělé vánoční stromky, které již dosloužily, by měli lidé odevzdat v sběrném dvoře.
Jehličnany zpracujeme ve své vlastní kompostárně v Třinci na dřevní štěpku, která po smíchání s bioodpadem slouží k výrobě kompostu. Proto je třeba stromečky úplně odstrojit a zbavit ozdob, chybou je jejich zabalení do folie.
V kompostárně se štěpka promíchá společně s bioodpadem v míchacím voze, směs následně fermentuje 6 až 8 týdnů, dozrávání trvá 3 až 4 měsíce. Takže do léta bude z vánočních stromečků kompost. Celková roční kapacita třinecké kompostárny skupiny SMOLO činí 8 400 tun, jen loni její zaměstnanci vyrobili necelé dva tisíce tun kompostu. Třinecký kompost má registraci zkušebního ústavu zemědělského a splňuje veškeré limity chemických a fyzikálních vlastností pro zlepšování kvality půdy na zahradách.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV