Uherské Hradiště: Tři hroby vojáků z I. světové války se dočkaly obnovy

04.11.2021 10:11 | Tisková zpráva

Tři válečné hroby na pohřebišti v Uherském Hradišti-Mařaticích nechalo letos obnovit město Uherské Hradiště v rámci akce „Obnova válečných hrobů obětí 1. světové války“.

Uherské Hradiště: Tři hroby vojáků z I. světové války se dočkaly obnovy
Foto: Uherské Hradiště
Popisek: Uherské Hradiště

Město v letošním roce přistoupilo k obnově tří hrobů obětí 1. světové války nacházejících se na hřbitově v Mařaticích. Kamenné prvky pomníků bylo třeba očistit, doplnit a zpevnit, obnovit zlacené nápisy a provést hydrofobizace. Kovové prvky byly zbaveny koroze a natřeny. Práce prováděné huštěnovskou společností HaServices byly dokončeny v měsíci září.

Obnova válečných hrobů se uskutečnila s přispěním dotace z Ministerstva obrany ČR. Celkové náklady si vyžádaly přes 169 tisíc korun, z toho dotace činila 134 tisíc korun.

Jedná se místa odpočinku tří vojínů: Ondřeje Hausnera, Pavla Tomeše a Jurka Trusze. Vojáci rakousko-uherské armády Ondřej Hausner (vojín 71. pěšího pluku), Pavel Tomeš (vojín u 5. mysliveckého praporu) a Jurko Trusz (vojín, 3. hulánský pluk) zemřeli v letech 1917 (Trusz) a 1918 (Hausner a Tomeš) na následky válečných útrap, proto byl místu uložení jejich ostatků přiznán status válečného hrobu.

V průběhu 1. světové války umírali v Uherském Hradišti nemocní či zranění rakousko-uherští vojáci, kteří byli pohřbíváni mezi běžnými hroby. Koncem roku 1918 však vzniklo na hřbitově v Mařaticích zvláštní vojenské oddělení, první pohřeb se zde uskutečnil 14. 12. 1918. Ve vojenském lazaretu ve městě bylo tehdy umístěno množství vojáků, kteří se vraceli z fronty, ze zajetí nebo z vojenského obsazování Slovenska. Následky válečných útrap, nedostatek potravin a nedokonalost tehdejší zdravotní péče si mezi nimi vybíraly krutou daň.

V letech 1914–1919 bylo v Mařaticích pohřbeno na sedmdesát vojáků. V meziválečném období zde byli pochováni vojáci místní posádky, ale také váleční invalidé a vysloužilci. Na konci druhé světové války zde byli pohřbeni příslušníci německé a maďarské armády. Dočasně byly na hřbitově uloženy ostatky rumunských a sovětských vojáků, kteří zemřeli při osvobozování města. Ke zrušení vojenského oddělení hřbitova došlo při úpravách pohřebiště v roce 1970.

V roce 2018 byl u příležitosti 100. výročí vzniku samostatného československého státu v prostorech hřbitova v Uherském Hradišti-Mařaticích obnoven památník obětem obou světových válek (ZDE). Současný památník byl vztyčen jako pietní vzpomínka na všech 162 vojáků, Čechů, Chorvatů, Italů, Maďarů, Němců, Rakušanů, Rumunů, Rusů, Slováků, Srbů a Ukrajinců, pohřbených v letech 1914 –1945 dočasně nebo trvale ve vojenské i civilní části hřbitova.

V roce 2017 se důstojné obnovy dočkaly památníky obou světových válek v Uherském Hradišti-Véskách.

Další památníky obětem I. nebo II. světové války se nacházejí na Komenského náměstí (I. sv. válka), na náměstí Míru (II. sv. válka) a v městských částech Mařatice (na hřbitově a u školy), Sady, Jarošov a Míkovice.

Centrální evidence válečných hrobů je k dispozici na internetové stránce ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jeseník: Armáda přivezla provizorní lávky, zatím se přes ně nemůže přecházet

11:17 Jeseník: Armáda přivezla provizorní lávky, zatím se přes ně nemůže přecházet

Zářijové povodně zničily v Jeseníku celkem šest lávek pro pěší. Sedmá lávka „U Dalamánku“ sice utrpě…