Uherské Hradiště: Vandalismus, spolu s nepořádkem přetrvávající problém

15.04.2025 16:47 | Tisková zpráva

Uherské Hradiště se potýká s všudypřítomným vandalismem, ale také rostoucím nepořádkem ve městě. Počmárané fasády, sloupy, dopravní značky, rozbité lavičky, polámané větve stromů, poničené nové výsadby, rozbité nebo vysypané odpadkové koše, to vše se v poslední době stává nepříjemnou součástí městského koloritu. Tento fenomén se dotýká nás všech, protože nápravu škod financujeme z veřejného rozpočtu.

Uherské Hradiště: Vandalismus, spolu s nepořádkem přetrvávající problém
Foto: Uherské Hradiště
Popisek: Uherské Hradiště

Nejen sprejerství, ale i ničení veřejného prostoru

Snahou města je upravovat a vylepšovat vzhled veřejného prostoru tak, aby odpovídal nárokům současné doby. Každoročně je pořizován nový mobiliář, který nahrazuje starší kusy nebo doplňuje chybějící prvky, jsou vysazovány nové stromy, keře a květinové záhony, na jaře jsou do centra města umísťovány prvky mobilní zeleně, postupně jsou modernizována dětská hřiště.

Bohužel není výjimkou, že starší i nově instalované prvky a upravené plochy jsou, často i opakovaně, poškozovány a bezohledně ničeny vandaly. Nejčastější formou vandalismu v Uherském Hradišti je přitom sprejerství. „Běžně se stává, že nové lavičky, odpadkové koše či herní prvky na hřištích jsou do týdne od instalace pokresleny popisovači, posprejovány nebo jsou do nich vyryty nápisy,“ konstatoval starosta města Stanislav Blaha.

Kromě sprejerství se ve městě množí další projevy poškozování veřejných prostranství a mobiliáře. Pryžové plochy na dětských hřištích někdo úmyslně vydrolí, nebo poškodí některý herní prvek, sloupy veřejného osvětlení lidé polepí samolepkami, počmárají dopravní značky. Často jen pár dnů zůstanou nedotčeny i nové výsadby, pak je někdo poláme, pošlape nebo i vytrhá ze země, rekultivované travnaté plochy rozjezdí lidé automobily.

„Kam se podíváte, nejdete tam stopy vandalů,“ konstatovala místostarostka města Pavlína Jagošová. Podle ní je to velká škoda také z pohledu na město z historického hlediska. „Naše památková zóna je srdcem města a jeho chloubou a do obnovy památek jdou každý rok nemalé peníze. Je pak škoda, když celkový dojem kazí detaily v podobě všudypřítomných čmáranic a nálepek,“ dodala. Nicméně k poškozování věcí zdaleka nedochází jen v samotném centru města.

Vandalismus se nevyhýbá ani pietním místům, jakými jsou městská pohřebiště. Každým rokem jsou z pohřebišť odcizovány konve na vodu, na pohřebišti v Mařaticích již byly dvakrát dosazovány vytrhané keře ptačích zobů mezi hrobovými místy. Zda si keře návštěvníci odnášejí pro použití ve vlastních výsadbách či je pouze vyhodí, není jasné, pravdou ale je, že prostředky vynaložené na jejich opakované doplňování by mohly být využity k vylepšení jiných míst na pohřebištích.

Co na to lidé, radnice a policie?

Vždyť máte všude kamery, říkají někteří lidé. To je pravda, městská policie disponuje poměrně rozsáhlým kamerovým systémem, ale i když se díky kamerám daří některé pachatele dopadnout, kamerový systém je zejména preventivním nástrojem (pozn. záznamy kamer městské policie byly poskytnuty například při dvou předloňských závažných projevech sprejerství na kapli na Palackého náměstí a na památníku Obrany národa na Zeleném náměstí, které řešila Policie České republiky). „Sprejeři ví, kde jsou kamery a na těchto místech si  většinou dávají pozor,“ potvrdil velitel strážníků Vlastimil Pauřík. „V poslední době ale kromě vandalismu řešíme nárůst přestupků na úseku veřejného pořádku, v tomto směru se situace zhoršila. K tomu samozřejmě patří znečišťování veřejných prostranství, jehož postih má oporu v zákoně,“ informoval Pauřík.

Projevem ignorantství a nezodpovědnosti je značný nárůst nepořádku kolem kontejnerů na odpad, kam lidé odnesou všechno, co se jim nehodí, ale zvyšuje se také nepořádek v ulicích města „Když se projedete některé ráno po městě, nestačíte se divit: najdete vysypané odpadkové koše, obaly od všemožného občerstvení a pití pod lavičkami, přičemž k nejbližšímu odpadkovému koši je to třeba dva metry. O žvýkačkách a nedopalcích všude na chodnících ani nemluvím,“  posteskla si místostarostka Jagošová.

Náklady města na opravy poničeného majetku jdou ročně do desítek až stovek tisíc, na úklid města plynou z rozpočtu ročně miliony korun, například jen za samotné vyvážení odpadkových košů platí město ročně více než 3,5 milionu korun. Peníze, které padnou na opravy poničeného majetku, by přitom město mohlo využít třeba na pořízení nových prvků mobiliáře.

Starosta města Stanislav Blaha apeluje na občany: „Nebuďme lhostejní ke svému okolí. Pokud chceme, aby Uherské Hradiště bylo pěkným, čistým a bezpečným místem k životu, je nezbytné, abychom se do boje proti vandalismu, ale i obecně proti nepořádku zapojili všichni, nejen radnice a městská policie, ale také samotní občané“.

Napomoci s bojem proti nepořádku může každý

Občané mají možnost nahlásit závady, nedostatky, poruchy, problémové situace, ale i návrhy na vylepšení veřejného prostranství například skrze elektronickou službu Zlepši své město. Po otevření aplikace a zvolení možnosti "Přidat hlášení“ nejprve uživatel lokalizuje konkrétní místo, kde se nachází závada. Ve formuláři pak je možné postupně zadat kategorii závady, její stručný popis, fotografii místa a e-mail, na který budou zasílány zprávy o průběhu řešení.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Jak by problém se zneužíváním sociálních dávek řešilo ANO?

Protože když jste byli u moci, tak jste v tomto směru neudělali vůbec nic a snad se shodneme že tu ke zneužívání dochází a je třeba to řešit. Nebo máte jiný názor?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Plzeň: Studenti představili projekt úpravy areálu FN Bory a jeho okolí

22:42 Plzeň: Studenti představili projekt úpravy areálu FN Bory a jeho okolí

V pátek 11. dubna 2025 se uskutečnila na Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně prezentace studentský…