Jedna z řady změn, kterých se dosáhlo, se dotýká i 1,8miliardového projektu Čistá řeka Bečva II (ČŘB II), jehož investorem je Sdružení obcí mikroregionu Vsetínsko. Zástupci Vsetína, starostka Iveta Táborská a místostarosta Stanislav Pavelec, se zasadili o změnu ve formě zadávacího řízení na zhotovitele této stavby. Právě probíhající zadávací řízení totiž není, jak se původně plánovalo, užší, ale naopak otevřené. To by mělo zajistit nejvyšší míru transparentnosti, ale také finanční úsporu pro obce a města do projektu zapojená.
Současné vedení vsetínské radnice se po svém nástupu zaměřilo na veškeré oblasti chodu města s cílem postupovat ve všech procesech maximálně efektivně, transparentně a průhledně. Jedna z řady změn, kterých se dosáhlo, se dotýká i 1,8miliardového projektu Čistá řeka Bečva II (ČŘB II), jehož investorem je Sdružení obcí mikroregionu Vsetínsko. Zástupci Vsetína, starostka Iveta Táborská a místostarosta Stanislav Pavelec, se zasadili o změnu ve formě zadávacího řízení na zhotovitele této stavby. Právě probíhající zadávací řízení totiž není, jak se původně plánovalo, užší, ale naopak otevřené. To by mělo zajistit nejvyšší míru transparentnosti, ale také finanční úsporu pro obce a města do projektu zapojená.
Cílem projektu ČŘB II je dokončení odkanalizování měst a obcí vsetínského okresu s výraznou pomocí evropských dotací. Vzhledem k tomu, že jde o akci v celkové hodnotě 1,8 miliardy korun a každé případné pochybení by mohlo znamenat ztrátu dotace, cílem radnice bylo zajistit naplnění všech podmínek daných Evropskou unií a Státním fondem životního prostředí.
„V době, kdy probíhá řada kontrol a mnoho měst musí vracet dotace nebo se mediálně řeší, že se stavby výrazně prodražily, bylo naší snahou, aby průběh celého projektu byl co nejpřehlednější. Aktuálním příkladem je stavba čistíren odpadních vod na Jičínsku - Čistá Cidlina, která čelí obrovské kritice, že stavba mohla být o víc než 100 miliónů levnější. Proto jsme společně s městy Valašské Meziříčí a Rožnov pod Radhoštěm prosadili změnu zadávacího řízení z užšího, které původně SOMV připravovalo, na otevřené,“ uvedla starostka Iveta Táborská.
Užší zadávací řízení probíhá ve dvou fázích: prokazování kvalifikace, což znamená, zda firma je vůbec schopna zakázku realizovat, a podávání nabídek. Je to ten typ řízení, které umožňuje zúžení počtu uchazečů, například losováním. Při užším zadávacím řízení navíc zadavatel zná po předložení kvalifikace i samotné uchazeče. Tato skutečnost někdy může vést ke spekulacím o průběhu řízení.
„Naopak v otevřeném zadávacím řízení zadavatel až do doby podání nabídky neví, kolik firem a které se přihlásí, což je zárukou transparentnosti a také větší konkurence. To má samozřejmě i vliv na výslednou cenu, jež se může snížit i o desítky procent,“ dodala starostka.
„Zadávací řízení na zhotovitele projektu ČŘB II právě probíhá, přičemž termín pro podání nabídek je do 25. dubna. Následovat bude hodnocení jednotlivých nabídek výběrovou komisí. Pokud vše proběhne bez problémů, samotné práce by mohly být zahájeny na podzim,“ uzavřel místostarosta Stanislav Pavelec.
Jana Čadová, Jiří Žůrek
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mestovsetin.cz