Světlý ležák. Toho času nejpopulárnější značka. Mírně sladové pivo s vyváženou hořkostí. To je vyškovský Džbán. Vaření známé značky pochopitelně neprobíhá ve Vyškově, protože stávající technologie v areálu mají své nejlepší roky dávno za sebou. Na vaření v exilu nicméně dohlíží Vyškovanům dobře známý a respektovaný sládek. „S nápadem jsme oslovili bývalého vyškovského sládka Dušana Táborského, což zcela jistě zvýší autenticitu staronové značky. Myšlenka vznikla právě už při říjnovém dnu otevřených dveří. Pevně věříme, že lidé možnost ochutnávky historie ocení,“ řekl vyškovský místostarosta Karel Goldemund.
Se sladovnou Záhlinice na Kroměřížsku, která má nově i znovuobnovený pivovar a která kdysi pod státní Jihomoravské pivovary patřila, se tak podařilo domluvit, že uvaří téměř identický ležák, který se před lety ve Vyškově těšil velké oblibě. „I když sladovna později přešla do soukromých rukou, tak Pivovaru Vyškov i nadále prodávala slad. Z něj se i pivo Džbán vyrábělo. Chmel a další suroviny jsou standardně k dostání, použijeme tak stejné chmelení, stejný varný postup a následné kvašení,“ poznamenal k zachování tradiční receptury sládek Táborský.
Je nicméně nutné zdůraznit, že pivo bude nepasterizované a nefiltrované. „Půjde o verzi sklepního piva, které mohli návštěvníci vyškovského pivovaru kdysi okoštovat přímo z tanku. I na etiketě bude samozřejmě uvedeno, že půjde o nepasterizované pivo, což bude znamenat zhruba dvouměsíční trvanlivost a potřebu skladovat ho v chladu,“ upozornil sládek
Limitovaná edice se bude prodávat buď coby dárkový duopack, tedy dvě skleněné lahve v kartonovém obalu, samostatně ve skleněných lahvích o objemu 0,75 litru nebo v litrových PET lahvích. Prodej je naplánovaný v rámci vyškovských Vánočních trhů, které startují v pátek 13. prosince. „Prodejní stánek postavíme pod radniční věží, k dispozici bude přirozeně jen do vyprodání zásob. Uvidíme, jak limitovaný návrat k téměř původní chuti piva veřejnost zaujme,“ sdělil místostarosta Goldemund.
Připomněl zároveň, že město nekoupilo pouze samotný rozsáhlý areál, včetně rybníku Jandovka či pozemků pod zámeckou zahradou. Radní města totiž rovněž schvalovali koupi 21 ochranných známek od společnosti Jihomoravské pivovary s cílem obnovit tradici vaření piva ve Vyškově. „Už mnohokrát zaznělo, že vaření zachovat chceme, ovšem už formou minipivovaru, stejně tak pivnici a nějaký veřejný prostor. Obnova vaření v určité minimalistické podobě byla společným zájmem smluvních stran, proto se prodávající rozhodl, že nám ochranné známky převede s tím, že je v budoucnu můžeme použít, například udělením licence případnému výrobci,“ uzavřel místostarosta Goldemund.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV