Komplexní hodnocení ekonomické kondice je souhrnný ukazatel, kde je kromě finančního zdraví hodnoceno dalších sedm ukazatelů. Hodnoty tohoto ukazatele jsou A až C.
„Hodnoceno bylo 64 měst. Šlo pouze o ta města, která mají 5 letou historii v benchmarkingové iniciativě, což je neformální sdružení měst, které chtějí zvyšovat kvalitu a efektivnost činností pomocí výměny informací, zkušenosti a dobré praxe.“ vysvětlil Jan Mareš, autor metodiky.
Součástí hodnocení ekonomické kondice je i ukazatel finanční zdraví města.
Model hodnocení finančního zdraví zjednodušeně porovnává stav finanční zásoby města, ukazatele dluhové služby, stavy provozního salda, lhůtu splacení závazků z provozního salda a hodnotí poměr přebytku provozního rozpočtu k dluhové službě a další doplňkové ukazatele, Model finančního zdraví je postaven na výpočtu dat ze systému MONITOR, Ministerstva financí ČR.
„V modelu finanční zdraví hodnotíme posledních pět let, z nichž každý rok má jinou váhu. Finanční zdraví nabývá hodnot A až F a hodnotíme všech 206 obcí s rozšířenou působností. Také v tomto ukazateli dosahuje Zlín nejlepšího hodnocení A, a to i přesto, že se řada měst vlivem dopadu korona krize na veřejné finance v hodnocení o jednu či dvě kategorie propadla,“ shrnul Jan Mareš. S hodnocením je tak spokojeno i vedení města.
„Výsledek hodnocení je pro nás potvrzením, že s financemi města nakládáme účelně a hospodárně. Jsme rádi, že jsme si dokázali dobrou finanční kondici udržet i přes dopady koronavirové krize,“ konstatoval Bedřich Landsfeld, náměstek primátora pro oblast ekonomiky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV