Zlín: Najdi si svůj červený kontejner

24.04.2012 20:55 | Zprávy

Již jste si v našem městě určitě všimli červených kontejnerů na drobné elektro. Město je nechalo instalovat, aby občanům ulehčilo třídění starých spotřebičů, abyste se nemuseli trmácet na sběrný dvůr s každým mobilem nebo doslouživším dálkovým ovladačem.

Zlín: Najdi si svůj červený kontejner
Foto: zlin.eu
Popisek: Letecký pohled na centrum města Zlín

"Podobná služba veřejnosti chyběla, jsme rádi, že červené kontejnery mámě i v našem městě. Lidé tak nemusí přemýšlet, kam se starým elektrem a mají jednoduchou možnost, jak jej správně vytřídit," řekl Bedřich Landsfeld, náměstek primátora města Zlína, do jehož kompetencí patří životní prostředí.

 Nezisková organizace ASEKOL, která se zabývá zpětným odběrem elektrozařízení a červené kontejnery vymyslela a provozuje, chce nyní lidem poděkovat za jejich svědomité třídění. Proto 26. dubna do Zlína zavítá se zábavně-osvětovou akcí Najdi si svůj červený kontejner. Na náměstí Míru bude připraven bohatý program pro malé i velké návštěvníky a spousta soutěží. "Chceme povědomí o červených kontejnerech ještě více rozšířit, tak aby o nich věděli skutečně všichni. A pro ty, co elektro již třídí, chceme připravit hezký a zajímavý program jako odměnu," řekla Jitka Šimková, manažerka projektu.

Návštěvníci se ale na akci především dozvědí, kde všude jsou ve městě umístěny červené kontejnery a jak je mohou využívat. Vzhledem k následné recyklaci zařízení, díky níž lze opětovně využít až 80 % každého spotřebiče, je totiž velmi důležité, aby lidé přesně věděli, co se do kontejnerů smí vyhazovat, a co naopak ne.

V celé České republice je již na 1 500 červených kontejnerů a za dobu jejich působení do nich lidé vytřídili téměř 700 tun elektroodpadu. Ve Zlínském kraji je v současné době instalováno 119 červených kontejnerů. Díky nim se podařilo vybrat přes 27 tun starých spotřebičů.

Lidé se navíc posléze dozvědí, jak jejich svědomitá recyklace elektroodpadu pomohla v ochraně životního prostředí. ASEKOL každoročně zveřejňuje výsledky tzv. environmentálního vyúčtování, v němž se přepočítává vybrané elektro a množství ušetřených surovin jeho následnou recyklací. Loni takto občané ČR tříděním televizí a monitorů ušetřili např. téměř 2 miliony litrů ropy či 500 tisíc litrů vody. Letos ASEKOL provede analýzu i za drobné spotřebiče.

ASEKOL v loňském roce do Zlínského kraje už jednou zavítal, a to s historicky prvním mistrovstvím ČR v hodu mobilním telefonem, akcí nazvanou Zahoď mobil. Možná si akci pamatujete, možná jste se na ní moc nepředvedli. V červnu budete mít v Praze možnost, chystá se tam totiž celorepublikové finále s velkolepým programem. Více o obou akcích najdete na www.cervenekontejnery.cz a www.zahodmobil.cz.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zlin.eu

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Primátor Zarzycký: Městská policie už nás stojí 300 milionů. Voláme o pomoc

12:01 Primátor Zarzycký: Městská policie už nás stojí 300 milionů. Voláme o pomoc

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k bezpečnostní situaci v Plzni.