Práce na proměně Havlíčkova a Peroutkova nábřeží tak mohou začít nejdříve v roce 2027. „Město se snažilo s odvolatelkou vést dialog a hledat kompromis, který by vyhovoval oběma stranám. Bohužel jsme nebyli schopni splnit požadavky na zachování všech stromů v lokalitě, což by fakticky znemožnilo celou revitalizaci. Opakuje se tak scénář, kdy aktivisté či jednotlivci blokují důležité dopravní stavby v kraji, například i tolik potřebný obchvat Zálešné,“ uvedl náměstek primátora pro oblast dopravy Michal Čížek.
Který z vybraných českých europoslanců nejlépe hájí české národní zájmy?Anketa
Odvoláním se nyní zabývá Odbor dopravy a silničního hospodářství Krajského úřadu ve Zlíně. Ten musí požádat o přezkum několik ministerstev, a následně stavební povolení buď potvrdit, nebo vrátit k novému projednání. Nelze přitom vyloučit ani soudní spor.
Situace je pro město Zlín o to bolestnější, že přichystaná revitalizace měla výrazně zlepšit podmínky pro všechny, kdo denně do nemocnice přijíždějí, tedy pro pacienty, návštěvníky, personál nemocnice, a především vozidla záchranky. Projekt, jenž zahrnuje opravu komunikace, vznik smíšené cyklostezky podél řeky Dřevnice a rovněž nový chodník směrem k nemocnici, si vyžaduje i částečný zásah do zeleně. A právě ten se stal hlavním důvodem odvolání.
Jedním z hlavních argumentů odvolání je údajně nedostatečné posouzení estetického a funkčního významu stromů. Jedná se přitom o lokalitu s vysokou dopravní zátěží včetně značného pohybu chodců i cyklistů. „Pokud ani bezpečnost silničního provozu kolem krajské nemocnice není považována za dostatečně závažný důvod pro kácení, pak je načase se konečně zamyslet nad nastavením legislativy, aby se takováto odvolání dala řešit například do nějaké časové lhůty a nešlo se proti tomu neustále odvolávat,“ upozornil Michal Čížek.
Město Zlín se vzhledem k nové situaci rozhodlo společně s vedením KNTB a Zlínským krajem odložit začátek projektu až na rok 2027, aby revitalizace neohrozila stavbu nového Pavilonu pro matku a dítě, jenž patří ke klíčovým investicím do zdravotní péče v regionu. „Bohužel, složitost stavebního řízení v České republice připomíná podmínky rozvojových zemí a nový stavební zákon celou situaci spíše zkomplikoval, než zlepšil,“ poznamenal náměstek Čížek. Dodal, že město nadále pracuje na přípravách tak, aby mohl projekt začít, jakmile to legislativní procesy umožní.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV