Zlín: Zlínské muzeum a galerie lákají na zajímavý program k aktuálním výstavám

19.01.2022 11:11 | Tisková zpráva

V krajském kulturně vzdělávacím centru 14|15 BAŤŮV INSTITUT mohou návštěvníci až do 27. února vidět hned několik krátkodobých výstav, ke kterým Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně a Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně připravili také zajímavý doprovodný program, jako jsou komentované prohlídky či tvořivá dílna.

Zlín: Zlínské muzeum a galerie lákají na zajímavý program k aktuálním výstavám
Foto: zlin.eu
Popisek: Zlín, ilustrační foto.

Galerijní výstavou Rozum versus cit²: Zlínský průmyslový design 1959–1992 provede návštěvníky v úterý 18. ledna v 17 hodin její kurátor Vít Jakubíček. Jedná se o pokračování výstavy ve spolupráci s Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně a Národním technickým muzeem, které mapuje historii zlínského průmyslového designu a představuje toto téma netradičním a inovativním způsobem.  Tentokrát návštěvníky seznamuje blíže s obdobím od roku 1959, kdy začala vysokoškolská výuka tvarování strojů a nástrojů ve Zlíně (Gottwaldově), do roku 1992, rozdělení Československa, které znamenalo zánik dosavadního institucionálního rámce československého designu. Kromě fyzicky vystavených artefaktů přibližuje téma a jeho klíčové osobnosti prostřednictvím aplikace, díky níž si zájemci mohou pohovořit s „hologramem“ designéra Františka Crháka nebo si projít výstavu s virtuálním kurátorem.

Ve čtvrtek 20. ledna v 16 hodin je připravena komentovaná prohlídka muzejní výstavy Nomádi Evropy – příběh slovenského drátenictví s jejím kurátorem Ondřejem Machálkem. Ta zachycuje příběh slovenského drátenictví od jeho začátků až po současná díla mistrů ze Žilinského kraje a celého Slovenska. Základem výstavy jsou kopie nejvzácnějších a nejstarších kusů drátenických předmětů, které vytvořili tradičními technikami podle originálních sbírkových předmětů Žilinského muzea dráteníci Ladislav Fapšo a Miroslav Kalman. Druhou částí výstavy je ukázka volné tvorby současných slovenských drátenických mistrů, která prezentuje oživenou tradici tohoto řemesla.

V sobotu 22. ledna v časech 10.00-12.00 a 14.00-16.00 zve muzeum děti od 5 let a dospělé na tvořivou dílnu Do obrázku vetkané, ve které si mohou vyrobit tkaný obrázek v drátěném rámečku. „Dílna krásně propojuje témata dvou současných výstav - drátenické Nomády Evropy a tapiserie z kronikářské Od Kosmy přes Dalimila,“ uvedla Silvie Lečíková z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Výstava Od Kosmy přes Dalimila nabídne také komentovanou prohlídku ve čtvrtek 3. února v 16 hodin s  kurátorkou Veronikou Balajkovou, která představí zajímavosti z výstavy tapisérií, jež jsou replikami nejstarší česky psané a veršované Kroniky tak řečeného Dalimila z let 1331 až 1333. Její iluminované ilustrace inspirovaly textilní výtvarnici Věru Mičkovou k jejich převedení do tkané podoby a v letech 2009 - 2011 vytvořila soubor dvaceti gobelínů. Ty jsou doplněny tištěnými kronikami ze sbírek muzeí Zlínského kraje.
V úterý 1. února v 17 hodin představí výstavu Zdeňka Saletová. z – NIT – ra přímo její autorka Zdeňka Saletová. Jedná se o její první samostatnou prezentaci v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně. Ačkoliv Zdeňka Saletová od počátku inklinuje k sochařství, její tvorba se formuje na mnohem širším základu a vyznačuje se mimořádným citem pro kombinaci rozmanitých výtvarných technik a přístupů. Tradiční sochařský materiál se tu objevuje vedle křehkého média papíru, slepotisky se doplňují s náročným procesem vyšívání, subtilní linie střídají pestrobarevné malířské vstupy. Přes variabilitu uměleckých postupů však její dílo zůstává silně vnitřně soudržné.
Více informací ZDE, ZDE, ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Plzeň: Studentky z Mexika a USA navštívily radnici

7:31 Plzeň: Studentky z Mexika a USA navštívily radnici

Na plzeňskou radnici zavítaly studentky z Mexika a Spojených států amerických, které v rámci ročního…