Společný přeshraniční projekt ve formě kalendáře zrál už delší dobu. Dílo se nakonec podařilo díky propojení znojemské ZUŠ a hudební škole z Retzu. Kalendář prezentuje zákoutí rakouského města pohledem českých žáků, kteří pracovali pod vedením učitelek Dagmar Prchalové a Barbory Lettlové. Obrazy jsou netradiční i díky použité technice tzv. suché jehly, která je popisována jako grafická technika tisku z hloubky a je ceněná pro svoji expresivitu.
Představení nového kalendáře je v Retzu tradičně velkou kulturní událostí. Účastní se jí zástupci města i spolkové země Dolní Rakousko. Letos navíc zazněla i slova českého velvyslance ve Vídni. O hudební doprovod na slavnostním večeru, který se konal v netradičních prostorách banky na náměstí v Retzu, se postaral sbor znojemské ZUŠ. Hosté ve svých proslovech oceňovali úzkou spolupráci mezi městy.
Místostarosta Znojma Jan Blaha navíc vyzdvihl i originalitu obrazů. „U obrazů lze jen těžko uvěřit, že jejich autory jsou žáci ve věku 14-18 let,“ řekl.
Ředitel ZUŠ ve Znojmě Jaromír Berka zmínil dlouhou historii školy a výtvarný obor popsal jako jeden z nejúspěšnějších na škole. „Výtvarný obor je stabilní část školy s historií sahající až do roku 1961. Práce žáků jsou pravidelně vystavovány a slaví úspěchy v soutěžích u nás i v zahraničí. Nikdy nevíme, jestli náhodou nevyučujeme budoucího Picassa nebo Renoira,“ uvedl s úsměvem Berka.
Kalendář Retzu má téměř třicetiletou tradici a je distribuován do každé domácnosti ve městě. Obrazy z kalendáře i další díla znojemských žáků jsou pak k vidění také na výstavě v bance Raiffeisenkasse Retz-Pulkautal na hlavním náměstí v Retzu, kde si je návštěvníci mohou prohlédnout v běžné otevírací době banky až do 5. ledna.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV