Gregorová (Piráti): Situace v Kazachstánu eskaluje, je potřeba zastavit násilí

07.01.2022 21:41 | Tisková zpráva

Evropská unie by měla apelovat na konec násilí v Kazachstánu například formou rezoluce. Uvedla to pirátská europoslankyně Markéta Gregorová, která situaci v regionu sleduje. Podle ní tamní prezident Kasym-Žomart Kemeluly Tokajev zneužívá zahraniční pomoci k potlačení vlastních obyvatel. Kazašská armáda dle dostupných údajů střílí do demonstrantů, konflikt již má desítky obětí.

 Gregorová (Piráti): Situace v Kazachstánu eskaluje, je potřeba zastavit násilí
Foto: Repro FB
Popisek: Europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti)

Jak uvádí Gregorová, protestující jsou v ulicích kvůli skokovému zdražení pohonných hmot, což způsobily výpadky dodávek z Ruska. "Vnímám to jako poslední kapku zhoršujícího se stavu země,” říká Gregorová. Prezident Tokajev v rámci tzv. Organizace smlouvy kolektivní bezpečnosti (OSKB) vyzval aktivní signatáře, mezi něž patří Arménie, Bělorusko, Kyrgyzstán, Rusko a Tádžikistán, aby mu přijeli do země vojensky pomoci potlačit odpor.

“Prezident Tokajev má možnost tuto klauzuli OSKB vyvolat pouze v případě, že stát je v ohrožení zvenčí a teroristy. Protestující lidé jsou ale obyčejní Kazaši, kteří jsou jen nespokojeni se svými představiteli. Dělat z nich teroristy nebo nějaké cvičené zahraniční agenty je odporné vůči vlastním obyvatelům,” komentuje situaci europoslankyně Markéta Gregorová. “O to horší je, že výzvu již vyslyšely Rusko i Arménie a tzv. mírová vojska do země poslaly. Násilí zatím gradovalo jen ze strany kazašské armády a policie; doufám, že přítomnost dalších vojsk konflikt ještě nezhorší,” obává se Gregorová.

Evropská unie již kritizovala zapojení cizích vojsk a varovala Rusko, aby respektovalo suverenitu Kazachstánu. “Již jsem avizovala dovnitř naší frakce, že je rezoluce a vyjádření Evropského parlamentu nutné, a věřím, že se na tom shodnou i frakce ostatní. Představitelé členských zemí EU by měly apelovat především na to, aby ustalo násilí a veškeré mise proběhly v souladu s mezinárodním právem,” domnívá se Gregorová.

“Nespokojenost v zemi kulminuje již dlouho – i po odstoupení bývalého prezidenta Nazarbejva země dál pokračovala v úpadku, a nyní lidem došla trpělivost. Je nutné je podpořit a bavit se s dalšími aktéry i našimi partnery v regionu o mediaci situace,” uzavírá Gregorová.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

11:02 Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

Komentář předsedy ČSSD k vyjednávání o účasti strany na projektu STAČILO!