Na komunitním serveru Facebook se v poslední době rozmáhají rasistické a neonacistické útoky. Ač nejsou anonymní, policie je vůči nim bezmocná.
Šéf celorepublikového oddělení specializujícího se na internetovou kriminalitu Karel Kuchařík tvrdí, že policie může jen těžko dokazovat, že nezákonný vzkaz či příspěvek opravdu napsal ten, kdo je pod ním podepsaný.
Židé jsou rasa
Některé vzkazy na adresu Židů nebo Romů, které se na Facebooku vyskytují, však podle něj naplňují skutkovou podstatu trestného činu. "Židé jsou nepochybně rasa, ale nejsou to lidé," píše se například v jedné facebookovské skupině. I vůči tomuto výroku je policie zcela bezmocná.
"Sice nejsme schopni někho stíhat přímo za jeho příspěvky na Facebooku, ale to neznamená, že bychom se o tuto problematiku nezajímali," dodává ale Kuchařík pro pondělní deník Právo.
Policie spolupracuje s detektivy
Poznatky o lidech, kteří jsou aktivní v podobných skupinách, prý policisté předávají detektivům, kteří se zaměřují na extremismus. Policie má tak díky Facebooku o lidech, kteří se netají extremistickými názory, dobrý přehled.
"My tyto poznatky vyhodnocujeme. Pokud někdo například píše příspěvky na internet, které porokazatelně naplňují podstatu trestného činu, tak si může být jistý, že to o něm víme," řekl Právu šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták.
Více čtěte:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jas