Je nutné rozlišit vraky, dlouhodobě odstavená vozidla a autovraky. Ke každé skupině přistupuje česká legislativa odlišně.
„Například vrak není technicky způsobilý k provozu na pozemních komunikacích, kdežto dlouhodobě odstavené vozidlo ještě ano. Do jaké skupiny vozidlo patří, o tom rozhoduje silniční správní úřad,“ vysvětluje Radek Svoboda, ředitel Městské policie Trutnov. Ta v současné době eviduje 25 vraků a dlouhodobě odstavených vozidel a díky nedávné novele zákona o pozemních komunikacích je může z ulic začít odstraňovat. „Jde ovšem o dlouhotrvající proces. Od nahlášení vraku až po jeho likvidaci může kvůli legislativním lhůtám uplynout i 14 měsíců. Dále musím zdůraznit, že jsme oprávněni řešit pouze vozidla a vraky na komunikacích v majetku města, nikoliv na krajských silnicích,“ dodává ředitel MP.
Pokud občané v ulicích Trutnova zaregistrují vozidlo, které zde parkuje dlouhodobě a vykazuje známky dlouhodobého odstavení či vraku, mohou se obrátit na vlastníka komunikace, tedy na město Trutnov prostřednictvím městského úřadu, případně na městskou policii přes linku 156. Mohou také využít aplikaci Hlášení závad, která je dostupná na webu města www.trutnov.cz nebo přes Mobilní Rozhlas. „Taková vozidla zbytečně zabírají parkovací místa. Často z nich vytékají provozní kapaliny a zároveň hyzdí veřejné prostranství,“ hodnotí stav Ivan Adamec, starosta města Trutnova.
Městská policie vozidlo zkontroluje a vyzve provozovatele k jeho odstranění. „Z naší zkušenosti mohu říct, že kolikrát není jednoduché provozovatele dohledat. Stává se, že vozidlo bylo prodáno, původní majitel ho odhlásil, ale nový jej ještě nepřihlásil. V tu chvíli je velmi komplikované najít aktuálního provozovatele vozidla,“ uvádí příklad z praxe Radek Svoboda. Pokud má vozidlo déle než 6 měsíců propadlé STK a provozovatel více jak 2 měsíce na výzvu nereaguje, může jej městská policie na náklady provozovatele odtáhnout. Radnice za tímto účelem nově vyčlenila odstavnou plochu ve střeženém areálu Technických služeb Trutnov. „Pokud provozovatel i nadále neprojeví o vozidlo zájem, nebo se nám ho nepodaří zjistit, putuje vozidlo do veřejné dražby. Pokud se v dražbě neprodá, následuje jeho ekologická likvidace,“ uzavírá Radek Svoboda. Náklady na odstranění dlouhodobě odstaveného vozidla či vraku bude radnice vymáhat po jeho provozovateli.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.