Podle vládou navrhované novely zákoníku práce musí zaměstnavatel při poskytování práce z domova nově zajistit například pravidelný kontakt s jeho kolegy. „Navrhované vymezení práce z domova je zbytečně podrobné a přináší další administrativní zátěž pro zaměstnavatele,“ míní poslankyně Markéta Pekarová Adamová. „Obávám se, že zaměstnavatel, ve snaze vyhnout se novým povinnostem, raději přestane práci z domova nabízet. Přitom se jedná o velice oblíbenou zaměstnaneckou výhodu. Proto navrhuji nové povinnosti z vládní novely vypustit,“ dodává Markéta Pekarová Adamová, členka sněmovního výboru pro sociální politiku.
Popularitu práce z domova jako pracovního benefitu dokládá čerstvá studie agentury Wincott People. Podle té se při výběru nového zaměstnávání téměř 15 procent Čechů rozhoduje podle toho, zda firma nabízí možnost práce z domova. Oproti homeoffice jsou například stravenky zajímavé pouze pro 1,3 procenta Čechů.
Přísnější pravidla pro podnikání navrhla vláda pro pracovní agentury, pro které by možnost získat povolení byla mnohem složitější. „Za absurdní považuji stanovení povinné kauce ve výši půl milionu korun, která bude pro menší agentury likvidační. Z návrhu není ani zřejmé, za jakým účelem musí kauci skládat. Je však jisté, že takto vysoká částka znevýhodňuje menší agentury před velkými. Vytváří se tak nerovnosti na trhu, které nakonec poškodí uchazeče o zaměstnání. To oni budou mít omezenější nabídku práce,“ vysvětluje Pekarová Adamová, která navrhuje povinnou kauci z novely vyjmout.
Místopředsedkyně TOP 09 dále navrhla ze zákona vypustit zřízení poradní komise pro udělování povolení ke zprostředkování zaměstnání a zrušit sporný zákaz, který agenturám zakazuje přidělit zaměstnance tam, kde ve stejném kalendářním měsíci působil na základě dočasného přidělení jinou agenturou.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
rozpočet
Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem, proč Senát vůbec nejedná o rozpočtu nebo jej neschvaluje jako jiné zákony? Přitom jde o dost důležitou věc a jestli má Senát fungovat jako pojistka, tak proč tomu není v případě schvalování rozpočtu? A kdybyste měl tu možnost o něm hlasovat, podpořil byste ten...
Další články z rubriky
21:02 Farský (STAN): Narovnání rozdílů mezi regiony a centrem
Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k posílení regionů.
- 20:05 David (SPD): Převrat v Sýrii – hlasy ze Sýrie z minulého týdne
- 19:06 Knotek (ANO): Patrioti přijali deklaraci o migraci. Zájmy evropských občanů jsou na prvním místě
- 18:01 Zdechovský (KDU-ČSL): KSČM měla být dávno zakázána. Po všem tom zlu
- 17:02 Hašek (PRO): Milion chvilek? Účeloví manipulátoři v hávu údajných bojovníků za demokracii
- 16:04 Exner (STAN): Koruna je zásadní bariéra, byrokratická i obchodní. A role ODS