Adamová (TOP 09): Ze zákona o sociálním bydlení zbyl jen volební tahák

11.04.2017 13:03 | Zprávy

Zákon o sociálním bydlení, který je jednou z vládních priorit, bude stát daňové poplatníky desítky miliard korun, a přitom nesplní svůj účel. Měl by zabránit tzv. obchodu s chudobou, ale vyrobí jen další občany závislé na státu. Zákon, na kterém není široká politická shoda, má sněmovna přijmout pár měsíců před volbami jen proto, aby ČSSD mohla voličům deklarovat, že splnila slib.

Adamová (TOP 09): Ze zákona o sociálním bydlení zbyl jen volební tahák
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová

„Neměli bychom přijímat nový zákon, který navíc nepomůže lidem s nízkými příjmy, jen pro to, že ČSSD potřebuje narychlo splnit své sliby. Měli bychom se teď zaměřit na zlepšení současného systému, který pomáhá lidem v bytové nouzi. Řešením by bylo sloučit dávky na bydlení – příspěvek na bydlení a doplatek na bydlení – v jednu dávku a připravit cenové mapy, které by byly závazné pro vyplácení této nové dávky. Současný systém potřebuje pouze vychytat slabiny, aby nebylo možné jej zneužívat. Může však fungovat i bez stavění nových bytů,“ říká místopředsedkyně TOP 09 a poslankyně Markéta Adamová.

Tisíce nových sociálních bytů, které podle zákona stát plánuje stavět, a to i v lokalitách bez dostatku pracovních příležitostí, pouze zakonzervují člověka v určitém místě. To se zároveň stane jeho bariérou pro vstup na pracovní trh. Sociální dávka naopak umožňuje každému dostatečnou flexibilitu a mobilitu za prací. „Dávat lidem byt není řešení. Vytváří se tak závislost na státu, protože motivace postavit se na vlastní nohy a odejít z přiděleného bytu bude minimální. Stát pak bude nucen stavět stále další a další státní byty,“ míní poslankyně Markéta Adamová.

TOP 09 od samého počátku považuje zákon za nešťastně postavený. Míří na příliš širokou skupinu osob, ne na skutečně potřebné. Přijetím zákona hrozí vznik nových vyloučených lokalit.„Pokud sestěhujeme do jedné lokality nájemníky, kteří nedodržují základní pravidla poklidného soužití, jsou zadlužení a kvalitně se s nimi nepracuje, tak je tu velké riziko vzniku dalších vyloučených lokalit. Navrhovaný zákon navíc postihne velkou skupinu současných příjemců dávek na bydlení, kteří pracují, ale jejich příjmy jsou natolik nízké, že na náklady na bydlení potřebují finanční pomoc státu. Ti o dávku nově přijdou a pomoc státu půjde nepracujícím lidem bez snahy a návyků bezproblémového soužití,“ dodala Markéta Adamová.

Zákon o sociálním bydlení mimo opozici a část koalice kritizuje také například Svaz měst a obcí. Současný návrh se totiž v zájmu urychleného schválení natolik odklonil od původního záměru, že jde o nesrozumitelný a nekvalitní zákon.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Fiala: Tak nám porodnice na přelomu roku hezky „jela“

23:08 Senátor Fiala: Tak nám porodnice na přelomu roku hezky „jela“

Komentář na facebookovém profilu k novoročnímu provozu v strakonické porodnici